annas

Je pravda, že slavná busta královny Nefertiti je podvrh?

Čí byla královna manželkou? Jakým symbolem se stalo toto jméno?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

http://www.pa­novnici.cz/ne­fertiti

Neferneferuaton Nefertiti, byla staroegyptská královna 18. dynastie v době Nové říše, manželka panovníka Achnatona. Její jméno se stalo synonymem krásy. Dnes je proslulá hlavně díky krásnému obličeji (busta) a nezvykle jemným rysům, které kontrastovaly s rysy jejího manžela. Byla zřejmě Achnatonovou nástupkyní pod novým jménem Anchcheperure Neferneferuaton a sama po nějakou dobu i vládla, protože právoplatný následník, Achnatonův syn, Tutanchaton byl ještě nezletilý.

Nefertiti jako královská manželka:
Nefertitin podíl na vládě není úplně jasný. V diplomatické korespondenci chybí o Nefertiti jakékoliv zmínky, naopak se v ní hovoří o Achnatonově matce, královně Teji, která měla na Achnatona pravděpodobně velký vliv. Po přestěhování do Achetatonu se na reliéfech častěji objevovala nejstarší dcera Meritaton. Ve dvanáctém roce vlády Achnatona je naposledy královská rodina zobrazena pohromadě. Nedlouho potom zemřela druhorozená princezna Meketaton a vzápětí zmizely z reliéfní výzdoby i královna Teje a tři nejmladší dcery.

Jedna z hypotéz tvrdí, že v této době také zemřela samotná Nefertiti, nebo odešla, po vypuzení Achnatonem ve čtrnáctém roce jeho vlády do ústraní, kdy sídlila ve svém novém Severním paláci v Achetatonu a v reliéfech zcela mizí. Od patnáctého roku vlády krále Achnatona je prvorozená princezna Meritaton zpodobněna v již doprovodu Smenchkarea, který je určen spoluvladařem a posiluje správu říše s vyznáváním slunečního boha Rea. Se smrtí Achnatona se ztrácí i jeho spoluvladař a na trůn nastupuje nový král se jmény Anchcheperure Neferneferuaton, Smenchkare Džesercheperu, který je však vyobrazen s ženskými atributy. Soudí se, že jím mohla být Nefertiti, kdy po roční samostatné vládě plné zmatků a nepokojů předává trůn své třetí dceři Anchesenepaaton, která si bere za právoplatného manžela svého mladšího polobratra a tím nového faraona Tutanchatona, čímž byl tak uzavřen poslední královský svazek z XVIII. dynastie. Ve třetím roce vlády, zřejmě až po smrti velké královny Nefertiti, odcházejí oba mladí panovníci s celým dvorem zpět do města „Amona“ Théb a přijímají proto nová jména Tutanchamon a Anchesenepaamon. Avšak po deseti letech jejich vláda končí náhlým úmrtím bezdětného Tutanchamona, a tak nástupcem se stává již starý jeho vezír Aje II., který rovněž vládl krátce a po čtyřech letech umírá.

Další odpovědi
BEAES

Egyptská královna, manželka reformátorského faraona Achnatona z 18. dynastie v době Nové říše. Její jméno se stalo synonymem krásy. Podle některých teorií se stala Achnatonovou spoluvládkyní pod novým jménem Smenchkare a po jeho smrti i sama po nějakou dobu vládla. Achnaton zavedl během své vlády v letech 1351–1334 př. n. l. monoteistické náboženství s vírou v boha Atona. Tzv. Amarnské období bylo sopjeno i s novými styly architektuře a umění.
Slavná, údajně více než 3000 let stará, busta egyptské královny Nefertiti je prý podvrh. Tvrdí to historik umění Henri Stierlin, který sádrovou hlavičku egyptské panovnice zkoumal čtvrt století. Busta starověké krásky podle něj není stará 3400 let, ale jde o kopii z roku 1912. Stierlin se podle britského zpravodajského serveru BBC domnívá, že vznikla z podnětu německého archeologa Ludwiga Borchardta, kterému je nález Nefertiti připisován.

„Je stále méně pravděpodobné, že busta je původní,“ tvrdí Stierlin, autor několika knih o Blízkém východě a starověkém Egyptě. Je přesvědčen, že bustu nechal zhotovit Borchardt při svých vykopávkách, a to z několika důvodů. Jednak chtěl vyzkoušet práci se starobylými pigmenty nalezenými při vykopávkách, kromě toho chtěl vytvořit nový portrét královny s náhrdelníkem, o němž věděl, že jej nosila.
více odkaz

Zdroj: http://historic­ky.blog.cz/0905/slav­na-busta-kralovny-nefertiti-je-podvrh-tvrdi-historik

vagra

Slavná, údajně více než 3000 let stará, busta egyptské královny Nefertiti je prý podvrh. Tvrdí to historik umění Henri Stierlin, který sádrovou hlavičku egyptské panovnice zkoumal čtvrt století. Busta starověké krásky podle něj není stará 3400 let, ale jde o kopii z roku 1912.
Egyptská královna, manželka reformátorského faraona Achnatona z 18. dynastie v době Nové říše. Její jméno se stalo synonymem krásy.

Zdroj: http://historic­ky.blog.cz/en/0905/­slavna-busta-kralovny-nefertiti-je-podvrh-tvrdi-historik