annas

Je pravda,že se v minulých stoletích neprodávalo maso na váhu,ale „od oka“ bez rozlišení druhu,vše za stejnou cenu?

Od známé vím,že tento způsob existoval donedávna v bývalém SSSR.Řezník dostal půlku vepře a porcoval ho od hlavy.. Jak kdo přišel,tak dostal,nezále­želo,z které části zvířete maso pocházelo…Putovala s rodiči s cirkusem …

Nejlepší odpověď
dědapetr

Podle knihy pro řezníky co mám vydaná v roce 1641 už rězníci měli krámy a návod na porcování jatečních zvířat k prodeji.Parřili tam vepři,krávy,ov­ce,kozy,kanci,di­vočina,králíci,za­jíci,vodní drůbež a další.

Další odpovědi
Drap

V naších krajích toto nebylo zvykem, ale v některých zemích se tak maso úprodává stále.

vagra

O tom, jaké maso se ocitlo na stole, dlouho rozhodovali řezníci. Maso se neprodávalo na váhu, ale „od oka“. Na kusy a šroty, bochy, bochníky a polubochy. Bez ohledu na to, z jaké části zvířete bylo.
Za řezníky stáli páni konšelé, kteří se o prodej bez vážení zasazovali u krále. Není divu, při prodeji „od oka“ dostávali nejlepší kusy. Na ostatní zbyly většinou jen tuhé šlachotiny. Za stejnou cenu.
V Německu se maso prodávalo na váhu už ve 14. století. V Čechách tento prodej zavedli poprvé ve Vodňanech až v roce 1526 a jen pomalu se šířil do dalších královských měst. V Praze prosazoval malostranský rychtář prodej „od oka“ ještě v roce 1616.
Nakonec však bouřící se hospodyňky zvítězily a prodej masa „od oka“ skončil. Řezníci, jakkoli se jim to nelíbilo, si museli pořídit váhy. Od roku 1624 musely mít váhy městské znamení – cejch.
A postupně se maso při prodeji začalo rozlišovat i na druhy. Zaplať pánbu.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/207562235­300016/