Dvorní šašek

Je pravda, že s drzostí nejdál člověk dojde? Je výhodou umět být drzý?

Dosáhne drzý člověk snadněji svého?

Nejlepší odpověď
annas

Znáte starou moudrost? Dnes je knižní a zastaralá, ale platí stále.

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Z toho plyne, že suverénní, rázné, drzé chování zapůsobí a získá úspěch, výhody, často dobré společenské postavení – a to i tehdy, pokud se objektivně vzato nemá drzé sebevědomí oč opírat.
Ale ne vždy drzost přinese vítězství, záleží na protějšku.

Další odpovědi
jirka F

Asi ano, já už jsem dvakrát velice slusně žádal zaměstnavatele o dovolenou a prostě ne i když na ní mám nárok je to k vzteku.😣

orwell

Záleží na tom, kde to hodláš uplatnit. Již dávno tomu, kdy spatřila světlo světa důležitá rada pro život: „Nejdůležitější je vědět, před kým se postolicovat a na koho se vystolicovat.“ Nerad bych svůj názor zevšeobecňoval, ale musí říct, že v mém životě se odehrála spousta příběhů, kdy tomu tak bylo. Ano, přiměřená drzost je výhodou. Proto se dnes raději používá výraz „asertivní“. Nezní to tak drsně, ale ta drzost se tam vejde. Neznám sebevědomého člověka, který by nebyl aspoň trochu drzý. Ne nadarmo se říkalo: Lepší drzé čelo, než poplužní dvůr (nebo tak nějak). Někdy ovšem můžeš s tou drzostí i pořádně narazit. Nedoporučuji to zkoušet třeba u policajtů:-)

magorvkleci

Odpovím parafrází textu otázky:
Být drzý je výhodou, jen se to musí umět.

zjentek

To, kam kdo dojde, bohudík není vůbec o jeho drzosti, ale o průbojnosti těch, kteří drzému čelí. Na př. na prac úřadě dojde drzý cikán daleko proto, že nikdo průbojný by na tokový úřad pracovat nešel a zpravidla tam tedy sedí ženy- „vyplašenky“ (chápej jako jistou soc. třídu úzce spjatou s živ. úrovní). No ale pokud by stejný cigoš při dosahování svých cílů se sbou typickou drzostí narazil na mě, ničeho by nedosáhl a v tomto případě by naopak mohl o dost přijít, UŽ tenhle princip fungování jednotlivců ve společnosti CHÁPEŠ? (;

Filip84

Nejprve je potřebné si definovat význam pojmu drzý, drzost.

Stricto sensu, v úzkém významu slova, znamená drzé chování chování bez náležitého respektu, to jest urážlivě, opovržlivě, nestydatě.

V úzkém významu ano.

V širším významu je přiléhavější pojem Chuzpe (chucpe), kumulující v sobě smělost, drzou nestoudnost, neomalenost, chladnokrevnost, opovážlivost, drzost, aroganci, přílišné sebevědomí, domýšlivost, dotěrnost, nátlak i ostré lokty, vychytralost, březknost, drzost či tvrdost v jednání, nestydatost, oraženost, oprsklost, ofouklost, etc. etc. Jako typický příklad Chuzpe jednání je mladík, který jsa souzen pro vraždu rodičů, žádá soud o shovívavost, že je sirotek.

Chování bez náležitého respektu se jedinci, dříve či později, krutě vymstí. Problém je však v tom, že my jsme prodělali všecky možné revoluce, kulturní, vědeckou, technickou, nějak, alespoň tedy v Evropě, i tu sociální, ale neprodělali jsme revoluci psychologickou. Lidé tak nosí hi-tech oblečení, v kapse mají placatý přístroj s výpočetním výkonem 2,552 sovětských sálových počítačů první generace, mají e-domácnost a jezdí elektromobilem, ale psychologicky jsou naladěni stejně, jako lovci, sběrači a středověcí poddaní.

Náležitý respekt náleží každému, od toho je náležitý: podřízenému, nadřízenému, policistovi, ale i souzenému delikventovi. Náležitý respekt ale neznamená familiárnost, bodrost, nebo řiťolezectví, ba naopak.

Většina interpersonálních vztahů je, bohužel, směsí ponižování a povyšování se, hojení si mindráků, špatné, nebo nulové, komunikace, a ano, v takové společnosti může být Chuzpe jednání, dokonce i jednání otevřeně drzé, pro daného jedince výhodné, ale dočasu. Drzý byl dědek, kterého popisoval v postu Kryšpín, co se domáhal v Lidlu slevy bez Lidl aplikace. Ne ani ta proto, že se domáhal slevy, na kterou neměl nárok, mejlit se může každej, učenej, nebo nevzdělanej blbec, mejlej se i ministři, ale proto, protože se slevy domáhal silou, verbální agresí, bezohledným jednáním, které nebralo ohled na okolí. Bezohledný je host, který přijde do restaurace, a na personálu se domáhá topinek s něčím s ketchupem v podniku, kde padesát korun nestojí ani polévka, a kde ketchup vůbec nemají, a už vůbec z něho nevaří.

Tomu člověku to může vyjít, dokonce mu to může vycházet po nějakou dobu, protože lidé na takové jednání často reagují pasivně, snaží se raději vyhovět (což souvisí s nízkým sebevědomím a nízkou frustrační odolností), ale v konečném důsledku docílí toho, že jednou narazí, a že ho nikde nebudou rádi vidět, a podle toho se k němu budou chovat.

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/drzost
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/drz%C3%BD
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Chucpe