Avatar uživatele
Pokročilý

Je pravda že psům se nemá dívat do očí?A proč?

Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Zvířata nemají pohled do očí ráda, klidně to zkus, ale pes, kočka i jiné zvíře ti uhne. Mnohdy je to z toho důvodu, že oční kontakt navazují šelmy, zvířata se toho bojí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Dívat se jim můžeme. Problém může být u cizích psů, kteří upřený pohled do očí mohou chápat jako nebezpečí, či soupeření o dominanci. Takoto vyprovokovaný pes pak snadno zaútočí.


Avatar uživatele
Zlatý

Obecně zvířata vnímají upřený pohled do očí jako výzvu k souboji.


Avatar uživatele
Zlatý

Je ovšem pravda, že upřený pohled není bezvýznamný jev, zejména ne pro psy. Strnulé zírání je výhružka. Psychologové provedli několik zajímavých pokusů, aby to vyzkoušeli. Při jednom pokusu výzkumníci stáli na rohu ulice a upřeně zírali na řidiče, kteří zastavili na červenou. Zjistili, že drtivá většina řidičů zaznamenala tento pohled, a když konečně naskočila zelená, vyrazili mnohem rychleji než řidiči, na které nikdo necivěl. Při jiném výzkumu zase výzkumníci zírali na chodce. Ti většinou zrychlili krok, aby byli co nejdále od civícího individua. A konečně dobrovolníci navštěvovali univerzitní knihovnu a zírali tam na studenty. Zjistili, že studenti takto obtěžovaní raději sebrali své věci a odešli z knihovny dřív než studenti, kterých si nikdo nevšímal.

Prakticky u všech živočichů se upřený pohled rovná výhružce. Můžeme to sledovat na všech stupních vývoje, až k plazům. Někteří hadi, dokonce i naše užovky, předstírají smrt, když se přiblíží nějaký dravec. Pokud na něj dravec zírá, had dělá mrtvého mnohem déle. Někdy dokonce můžete zmrazit ještěrky na místě, když na ně hledíte, nebo pouhým pohledem vyvolat obranné reakce u mnoha ptáků. Opice takové zírání ignorují jen zřídka a většinou na ně odpovídají bud' podřízeným, nebo agresivním chováním. Psi také používají zírání k ovládání druhých. Podívejme se nyní na některé oční signály.

Pohled z oka do oka: přímý pohled široce otevřenýma očima je často výhružka, výraz dominance nebo upozornění, že brzy přijde útok. Dominantní pes nebo vlk se často zaměří na podřízené zvíře a přímo na ně zírá. Níže postavený živočich obvykle přeruší oční kontakt, odvrátí se nebo si lehne s gestem podřízenosti. Jestliže na přímý pohled nereaguje, stoupá riziko konfrontace a situace může vyvrcholit střetnutím. Můžeme to nejlépe přeložit asi takto: "Já jsem tu šéf, tak couvni" a "Otravuješ mne, přestaň, nebo tě naučím móresům". (Net)


Avatar uživatele
Pokročilý

Záleží na jedinci jako takovém. Babička,když měla štěně,tak to,při pohledu do očí, na nás štěkalo a teď po 12 letech pohledy vyhledává a je za ně rád. Nebo můj pes snese pohledy do očí,když ho chválím a nebo odměňuji, když něco provedl, tak se kouká všude možně, kromě na mě.


Avatar uživatele
Pokročilý

U cizího zvířete vám to určitě nedoporučuji. U vašeho psa se do očí klidně dívejte (ale ne vyzývavě). Psi vnímají mimiku. Takže pokud budete mít chápavý pohled a se psem se budete tulit, tak oční kontakt naopak potvrzuje hluboké souznění a přátelství.


Avatar uživatele
Bronzový

Nemají to rádi, přímý pohled do očí u nich vyjadřuje něco jako agresivitu, nebo přípravu k útoku, takže se toho nějací psi tak trochu i bojí a tak raději rovnou útočí. Psům by se fakt do očí dívat nemělo.


Avatar uživatele
Pokročilý

To tedy nevím proč,ale když se podíváte cizímu pejskovi do očí,tak tím mu jakoby naznačíte nepřátelství(pomstu) a pejsek na vás může zaůtočit.Vlastnímu pejskovi se do očí dívat můžete.také se vlastnímu pejskovi dělá,že se mu podíváte do očí a jestli vás olízne,tak to znamená že vás má rád :)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1222
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 375
Zlatý annas 338
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 295
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.