Rokio

Je pravda, že normální člověk používá mozek pořád?

Nêkdo mi řekl, že ne normální, ale každý človêk používá mozek stále.

Patřím sem i já? Když jdu do práce a z práce a většinou i při chůzi na chodníku a po zebře hlavu nepoužívám. Vypadám tak lehce mentálně retardovaně a někdy svým jednáním i někoho neúmyslně naštvu.

Díky tomu se cítím skoro vždy dobře, protože pak můj mozek plně funguje těch asi 50 % mého života. Jinak používám úsporný režim.

Nejlepší odpověď
Kepler

Přemýšlení a používání mozku jsou dvě různé věci. Bez mozku bys nevyšel ani schody, i když to děláš bezmyšlenkovitě. Jeden z mála svalů lidského těla je na mozku nezávislý – srdce. Puls mozkem neovlivníš.

Další odpovědi
Disraeli

Člověk je mozek. Není to (jen) nástroj. Mozek ovládá celé tělo, ale zároveň je člověkem sám. Pracuje/funguje 24 h (i ve spánku, to si jen vědomá část našeho já dává voraz a roli se ujímá podvědomí – ve snech). Stejně jako třeba srdce.
Vědomí, mysl, myšlenky, přemýšlení jsou jen jednou částí mozku. Všechny vědomí, ale taky všechny smysly, nerovová soustava prostpuje celým tělem, a to vše je propojeno s mozkem (CNS), který je tomu nadřazený.

Vědomí je vnímání a uvědomění (přítomného okamžiku), mysl a myšlenky jako takové a naše osobnost vychází z komplexní paměti, z našich zkušeností, toho, co jsme si osvojili, co jsme se naučili. Vědomá mysl je však jen špička, nevědomá mysl je gigantická a dá se řict, že to všechno (a ještě mnohem víc) je mozek.
Člověk používá mozek… ale co je člověk? Je to z největší části mozek. Fyziologicky i abstraktně (tělo i mysl).

da ny

Vaše otázka svádí k domněnce, že mícháte jablka s hruškami, nebo si pletete pojmy. Mozek každého člověka pracuje stále, dnem i nocí. Mozek řídí veškeré funkce a pochody v těle, ať spíte nebo bdíte. Kdyby to tak nebylo, byl byste mrtev.
Váš mozek stoprocentně nefunguje na 100%. Jeho možnosti, schopnosti, funkce jsou zatím probádány jen z malé části. Neumíme zcela využít jeho možnosti a schopnosti,
Se schopností myslet/uvažovat je to jinak. Tam jsou lidé s menší, či větší mentální retardaci, vždy nějak omezeni.

Kelt

Tak některé činnosti jsou zautomatizované a dělá je podvědomí – srdce, dýchání, potom chůze po známém terénu nevyžaduje 100 % pozornosti, pokud nejdu přes rozbourané sídliště. Dávám pozor při přecházení cesty a pod. Když se učím novou činnost, jazyk, hru na nástroje, řídit vozidlo, tak musím být plně soustředěný. ale po zvládnutí se soustředím jen tehdy, kdy to potřebuji.

Disraeli

Kepler, ve skutečnosti puls i srdce ovlivňuje nervová soustava, mozek. Je to samozřejmě orgán sám o sobě (ale to můžeme říct o každém orgánu, tedy hlavně i nesvalových, vnitřních) a má sám funkci.. od toho jsou to orgány, mají nějaký účel a VLASTNÍ funkci a třeba i vlastní soustavu. Vychází z vnějších podnětů, ale i znich samotných, protože jsou na NĚCO nastavené. Avšak vše je vázáno na mozek (i srdce, to ovlivňuje ANS). A srdce sice „tluče podle sebe“, jakože automaticky (proto se říká, že to jediný sval neovládaný mozkem/vůlí), ale i tak je napojeno na nervovou soustavu a dokonce i ten puls lze vědomě (mozkem, myslí, vůlí) ovlivnit. Ovlivnit puls lze třeba látkami, jídlem čili vnějšími podněty, které přijímáme, aktivitami, situacemi, hudbou, okolím (vědomé vystavování se něčemu). Nepřímo lze mozkem (avšak vůlí) ovlivnit puls třeba zklidněním se/meditací a emocemi (jejich vyvolávání). Přímo (vědomě) lze ovlinit jen cvikem, ale taky se to dá.
Puls mozkem (vědomým) ovlivníš, ale umí to málokdo (chce to cvik, jako všechno).

Mozek spravuje snad všechno (i všechny orgány), ale to neznamená, že to vědomě ovlivníme (i když se to ve skutečnosti dá, protože mysl dokáže snad vše, akorát se to musí naučit,… proto jsou i tací, kteří ovládají svou tělesnou teplotu vůlí a podobní). Spravuje to sám od sebe, ANS, je to podvědomé/nevědomé, ale I TAK to řídí a ovlivňuje mozek (i to srdce)… Takže tohle je jen otázka vědomého ovlivnění (dle vůle) a i ta je možná, i když velice zřídkavá. Jsou i studie a teorie že mysl a mozek dokáží ovlivňovat/měnit celé DNA a buňky v těle,… něco jako orgány a chemické látky v těle, to je samo sebou, že je řídí a kontroluje mozek. Celá lidská anatomie a fyziologie, pochody funkce v těle = mozek.

https://www.bhf­.org.uk/infor­mationsupport/he­art-matters-magazine/rese­arch/is-the-heart-connected-to-the-brain
https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/185
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Autonomn%C3%AD_ner­vov%C3%A1_sou­stava
https://kidshe­alth.org/en/te­ens/brain-nervous-system.html