Stingo

Je pravda, že na poště nevydají družce důchod svého partnera ani s plnou mocí?

Nejlepší odpověď
annas

Je to tak.

"Kdo může přebírat důchod na poště?

„Důchod vyplácený prostřednictvím České pošty není možné vyplatit komukoliv. Důchod je možné, mimo samotného důchodce, vyplatit manželovi (pokud jste tuto možnost písemně nevyloučila), opatrovníkovi (u osob zbavených svéprávnosti) a zvláštnímu příjemci důchodu (ustanovuje se u osob, které nejsou schopné důchod přebírat).“

Pročtěte si odkaz, kdo může důchod vyzvednout a jaké jsou možnosti.

https://porad­na.naseduchody­.cz/kdo-muze-prebirat-duchod-na-poste/

https://porad­na.naseduchody­.cz/kdo-muze-vyzvednout-duchod-na-poste-za-duchodce-ktery-je-v-nemocnici

--
"Důchod lze vyplatit i jiné osobě než důchodci; za jinou osobu se považuje:

manžel a manželka – v případě, že manželé prokazatelně žijí ve společné domácnosti a pokud důchodce předem svého manžela / manželku z převzetí důchodu písemně nevyloučil,

zákonný zástupce fyzické osoby – zvláštní příjemce,

ošetřující osoba.

Na poště předložte:

platný osobní doklad – občanský průkaz, cestovní pas nebo průkaz o povolení k pobytu cizince (pokud je opatřen fotografií),

průkaz příjemce – pro prokázání vzájemného vztahu mezi manželi; v průkazu musí být manžel / manželka uvedena,

jednorázovou plnou moc nebo generální plnou moc – platí pouze pro případ, kdy je příjemcem důchodu za důchodce soudem stanovený orgán státní správy jako „zákonný zástupce – zvláštní příjemce“; plnou mocí se prokazuje osoba, která je tímto orgánem státní správy zmocněna k příjmu důchodu."

Aktualizované 2016

https://portal­.gov.cz/portal/ob­can/situace/183/184/6­073.html

Ptal jste se, zda družka může vyzvednout důchod pro partnera.

Když si rozkliknete odkazy, dovíte se i další možností, jak může dotyčný důchod dostat.

Pokud chce posílat důchod na účet místo osobního vyzvedávání na poště, musí požádat ČSSZ v Praze o změnu.

Další odpovědi
Arne1

Doporučuji si rozmyslet variantu, kdy si důchodce na poště u ERA založí účet a na tento účet mu pošta bude schopná důchod převádět. Pak už s ním může normálně manipulovat ten kdo bude mít dispoziční právo k tomuto účtu (nebo v ruce platební kartu a PIN). Ideální řešení například pro důchodce, kterým hrozí putování po nemocnicích, důchod se sice do nemocnice dá dosílat, ale jsou s tím problémy (a co s takovou částkou v nemocnici…).

cochee

Původní text: neplatné

K tomu slouží Průkaz příjemce, který na poště vydají na počkání. Uvádí se v něm jméno a datum narození příjemce/zmocněnce, tedy člověka, který je oprávněn takto zastupovat adresáta a samotného adresáta, rovněž jméno a datum narození plus adresa. V poučení se praví: „Průkaz opravňuje výše uvedené osoby k převzetí nebo odmítnutí převzetí zásilek a peněžních částek došlých pro adresáta uvedeného na přední straně průkazu; to neplatí pro zásilky a peněžní částky, které jsou určené do vlastních rukou výhradně jen adresáta a jsou adresované fyzické osobě.“ Není tam psáno nic o tom, že by adresát a oprávněný příjemce museli být v příbuzenském vztahu. A protože moji rodiče měli oba vzájemně tento průkaz příjemce na druhého a občas si vyzvedali vzájemně důchod, tak to znamená, že důchod nepatří do kategorie „do vlastních rukou výhradně jen adresáta.“

Podmínkou je ale vystavení tohoto průkazu, žádná jiná forma „plné moci“ není pro Českou poštu v tomto ohledu relevantní.
Konec původního textu.

Opravuji. Důchod je vyzvednutelný sice na základě Průkazu příjemce, ale v tomto případě pouze manželem. Zdroj: druhý z odkazů od annas.

marci1

Družka nemůže na poště přebrat důchod svého druha ani s plnou mocí.

Emefej

Naše právo pojem družka nezná.

ivzez

Ano, je to pravda.

Ale důchod není nutné nechávat zasílat poštou, je možné si jej
nechávat posílat na účet a družce k účtu zřídit dispoziční právo.

Účet lze založit u banky, která poskytuje vedení účtu zdarma, takže s tím
nevzniknou další náklady. Je-li důchodce schopen obsluhovat počítač, může
prostřednictvím internetového bankovnictví ovládat i svůj účet.

Já mám takhle účet u ERA (při splnění určitých podmínek může být i zdarma.
Je nutná určitá výše příjmu a je nutné jej ovládat pouze přes internet; transakce
v bance jsou zpoplatněny. Druhý účet mám u Airbank.

Účet ERA (i kdyby nebyl v bezplatné variantě) má tu výhodu, že je
dostupný na každé poště. Není tak nutné navštěvovat pobočku.

Na změnu způsobu zasílání nebo na změnu banky má ČSSZ
3 měsíce, ale loni v létě začala mé známé zasílat důchod zasílat
do nové banky jeden měsíc po podání žádosti.

____

Další možnost je doslání důchodu na adresu, kde důchodce právě pobývá.
Případně je možné nechat důchod uložený na poště a vyzvednout po návratu.
Uložení je možné (jestli se nemýlím) na tři měsíce. Po této době pošta vrátí
důchod ČSSZ a bylo by nutné požádat o nové zaslání.

Mc Merkurion

ivzez a Arne1: …„Účet ERA (i kdyby nebyl v bezplatné variantě) má tu výhodu, že je
dostupný na každé poště. Není tak nutné navštěvovat pobočku.“ >>> toť ten problém, jestliže není v místě ani pošta, je nejvýhodnější internetbanking, nebo-li jakýkoliv účet, proto má negace ERA, jinak naprostý souhlas >>> než vyřídím plnou moc či nějakej papír pro vyzvednutí na poště, mám ten účet dávno zařízenej, a mimochodem, mnoho bak dneska má tvz. seniorúčet, pro jednu příchozí a jeden výběr a vedení minimum, či zdarma (podle sousedů, co to využívaj) …

Mc Merkurion

… všici máte pravdu, Arne nastínil dobrý řešení, akorát ho musím poupravit, že bych si kvůli tomu nezakládal účet zrovna u ERA …

Arne1

ERA ano nebo ne – já to řešil předloni když otec před smrtí začal putovat po špitálech a ta ERA bylo nejschůdnější řešení. Prostě žádné sympatie nebo antipatie – řešení problému jak se nejjednodušeji dostat k jeho důchodu aby se dal platit nájem a inkaso.

annas

Tazatel se ptal na možnost vyzvednutí důchodu na poště.

Ostatní je uvedené v platném odkazu.

ivzez

Tazatel se ptal na možnost vyzvednutí důchodu na poště, ale k důchodům se mu mohou hodit i další odpovědi. Důchod se pobírá poměrně dlouho, takže může být dobré uvedení více možností, jak se k důchodu dostat i v případě, že důchodce pobývá mimo domov.

Mc Merkurion

… to je pravda, ale je potřeba myslet na budoucnost >>> jedním vyzvednutím to začíná, a nakonec je z toho nafurt …
… a jelikož to nejni odpověď, ale rada, je to v diskuzi …