Metalman

Je pravda, že na Níkajském koncilu v roce 325 n.l. se z bible vyřazovala evangelia která líčila Krista jako smrtelníka?

např. Filipovo evangelium.?

Nejlepší odpověď
Paulovič

Dobrý den,

Koncil se zabýval sporem o nauku Areia z Alexandrie (srv. heslo ariánská hereze), který se týkal povahy Kristovy osoby a vztahu Božího Syna k Bohu Otci. Koncil odmítl výrazy „bylo, kdy Syn nebyl“, „Syn není z jiné usie nebo hypostaze“ a „(Syn) nebyl, dříve než byl zrozen“, čímž se chtěl jasně vymezit proti Areiovi (či latinsky Ariovi) a jeho nauce. Na koncilu bylo zformulováno nicejské/nikájské vyznání víry, které především výrazy „Syn je soupodstatný s Otcem“ a „Syn je z Otcovy podstaty“ znovu arianismus odmítlo.
Dalším z výsledků koncilu byla shoda církví na způsobu výpočtu data pro slavení Velikonoc. Tyto svátky mají v církvi jako oslava Kristovy smrti a vzkříšení ústřední místo, a církev proto považovala za důležité Ježíšovo vzkříšení slavit ve stejnou dobu.

s pozdravem Roman

Další odpovědi
AndreiRanger

Zjednodušeně koncil hledal odpověď zda byl ježíš spíše bůh či spíše člověk (?smrtelník?). I v dnešní době jsou zastánci obou názorů.

A jelikož nikdo neví, jestli postava Ježíše opravdu existovala, tak se řešení nedočkáme.

Také se spekuluje o tom, že nevěřící Tomáš byl jediným z J. učňů, který opravdu učení pochopil a proto zradil. Mírovou cestou by se křesťanství prosazovalo jen velmi těžko – lidi vždy semkne nespravedlivá smrt (ukřižování).

Osobně si myslím, že celé náboženství je jen velmi dobrý obchod.:-D

Filip84

To je blud z velmi jednoduchého důvodu: až synova v Kartagu A. D. 397 konstituovala, s konečnou platností, Kánon Posvátných Písem, A. D. 1546 potvrdil ještě všecky kněhy sněm Tridentský.. Do prvého sněmu Nicejského, tj. do roku 325, se vůbec o žádné „bibli“ bavit nemůžeme.

Každá cerkev (kde je biskup, tam je cerkev), měla svůj „bybel“, evanjelií byly desítky, možná i stovky, skutkův apoštolských také několik, o epištolách ani nemluvě. I „zjevení“ bylo více. Tedy, buďto se Cerkev nemýlila, a pak není důvod, aby se mýlila dneska. A nebo oba ty koncily posvátné se mýlily, a pak nemá Novum Testamentum větší „kanonicitu“, než-li třeba Zápisky o válce Galské. Sám sobě vyber.