Kazatel

Je pravda, že na hranicích se Západem, za celou dobu přišlo o život méně lidí, než je v ČR za jediný rok sebevražd?

Nejlepší odpověď
annas

Vypadá to tak

„Vedení resortu zdravotnictví informovalo o tom, že v Česku si každoročně vezme život asi 1 400 Čechů.“

https://cz.sput­niknews.com/ces­karepublika/201901198­975318-cesko-statistika-sebevrazda-deti/

"Oběti režimu. Rakušané spočítali mrtvé na hranici s Československem

Kolik lidí zemřelo kvůli železné oponě? Podle dokumentů československé tajné policie jen na hranicích mezi Československem a Rakouskem téměř 800. Uvedli to historikové z rakouského Institutu Ludwiga Boltzmanna, kteří tuto záležitost pečlivě studovali.

Přesný počet obětí železné opony mezi Československem a Rakouskem dosud nebyl znám. Rakušané na základě zkoumaných dokumentů míní, že tato hranice byla krvavější než mezi tehdejším západním a východním Německem.

Podle dokumentů, o něž se historikové opírají, zahynulo při pokusu o překonání zadrátované a ostře střežené československo-rakouské hranice 129 civilistů. O život také přišlo 648 vojáků, a to hlavně při neštěstích v zaminovaném pásmu nebo při sebevraždách. Na 453 kilometrů dlouhé hraniční linii hlídkovalo až 8000 vojáků."

https://www.re­flex.cz/clanek/his­torie/52841/o­beti-rezimu-rakusane-spocitali

--
"Krvavá rakouská hranice za totality: O život přišlo 130 civilistů a 650 vojáků

Počet civilistů a vojáků, kteří zemřeli na československo-rakouských hranicích v době komunistické totality, dosáhl osmi stovek. Část zahynula na ostnatých drátech, byla zastřelena, šlápla na minu nebo spáchala sebevraždu." atd.

https://zahra­nicni.ihned.cz/c1-61218410-mrtvi-na-ceskoslovensko-rakouskych-hranicich

Další odpovědi
Pepa25

Je pravda, že porovnáním dvou nesouvisejících věcí nemůžete dojít k smysluplnému závěru.

Kryšpín

Těžko říci statistiky někdy nejsou stoprocentní, ale v socialismu byla chyba nepouštět občany do krásného kapitalismu.

Pepa25

Annas: pro čísla o statistice není nutné odkazovat na Sputnik, stačí ČSÚ, který má přesná čísla včetně časové řady …
Podobně u obětí železné opony není třeba chodit ke kováříčkovi, když je možné jít přímo ke kováři, např. web https://mapa.ze­lezna-opona.cz/ má statistiku, která vychází ze všech zmapovaných případů …