hapiky

Je pravda, že mravenci nikdy nespí?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Čert nikdy nespí. Mravenci si občas na chvilku zdřímnou.

Další odpovědi
annas

„Mraveniště rozhodně nezaspí! zjistili vědci“

"Tak jako vše v životě tohoto sociálního hmyzu se ale i spánek řídí určitým řádem.

Před několika lety sledoval rezavé mravence tým floridských biologů a vypozoroval, že v rámci mravenčích kolonií fungují rozličné spací „návyky“. Zatímco mravenčí královna upadá do hlubokého, 9 hodin dlouhého spánku, mravenčí dělnice spí přerušovaně – za jeden den upadají do krátkého spánku až 250krát, v porovnání s královnou přitom odpočívají asi o polovinu méně.

Krátký a přerušovaný spánek dělnic má svůj strategický význam – nemůže se stát, že by celé mraveniště „zaspalo“. Rozdíly ve spánkovém rytmu královny a dělnic se ale odrážejí v délce jejich života: jestliže královny žijí řádově roky, život dělnic končí většinou po několika měsících."

http://www.roz­hlas.cz/radio­zurnal/encyklo­pedie/_zprava/mra­veniste-rozhodne-nezaspi-zjistili-vedci--1393925

Podobný dotaz v archivu, ale vložila jsem odpověď, v níž jsou novější informace. z r. 2014
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/spi-nekdy-mravenci

Zajímavosti o spánku mravenců z r. 2016 je v odkazu.
https://www.buz­zle.com/articles/do-ants-sleep.html

Kepler

Asi je to tak. Mravenci, zvláště ti černí, jsou obzvláště společenský a militantní hmyz. Určitě mají vždy bdící hlídky. Kdo usne, je zabit nebo skončí v gulagu.

Dochy

Mám pocit, že „spí“ když prochladnou (bez záruky)