mandat

Je pravda, že mezi chorvatštinou a srbštinou je menší rozdíl, než mezi češtinou a slovenštinou?

Nejlepší odpověď
led

Nie, je to tak asi rovnaký rozdiel, tak isto ako v Československu vplyvom zmiešaných manželstiev i pobytom a prácou Slovákov v Čechách a naopak určité výrazy jednej reči prešli (prispôsobili sa) do druheho jazyka. To isté sa stalo aj v takzvanom srbochorvátskom jazyku. Ale základný rozdiel máte v písme – chorvátsko používa latinku a srbsko cyriliku. Tak isto aj mnoho výrazov je rozdielnych

Další odpovědi
MK44

Rozdíl mezi chorvatštinou a srbštinou je na úrovni tak asi nářečí. Daleko větší je rozdíl kulturně-historický. Srbové spadají do vlivu pravoslavné církve a píšou cyrilicí. Daleko delší dobu žili pod nadvládou Turků. Chorvati se stali součástí uherského království, potažmo habsburského soustátí a Rakouska-Uherska, převládá zde vliv katolictví a píšou latinkou.
Velké zlo mezi oběma etniky způsobily jednak srbská dominance v rámci Jugoslávie (jak v království SHS tak za socialistické republiky), jednak chorvatský ustašovský (fašisticko-katolický) režim jako spojenec Hitlera a nakonec krvavý rozpad společného státu v devadesátých letech.