Rokio

Je pravda, že LED diody jsou vysoce odolné proti častému spínání?

zdroj obrázku: pixabay.com – https://pixaba­y.com/photos/lig­ht-bulb-light-led-lighting-1358917/

Hlasujte v anketě

Odpovědi
dubraro

ano

Ano, i když možná ne všechny. Například při přenosu informací optickým vláknem se „vysílací“ LED zapíná a vypíná řádově miliardkrát za sekundu a vydrží to mnoho let.

zjentek

ne

Z praxe prohlašuji, že zrovna TO NĚCO, co se tváří jako žárovka a ilustračně přikládáš na obrázku, blikání dlouho nevydrží!

Roman71

jiná odpověď

Ano i ne.. Hodně záleží na tom, jak velký proud v okamžiku rozsvícení LED diodou protéká. Při nízkých proudech mohou diody blikat roky a nic se neděje, v LED žárovkách to je jinak. Životnost běžné LED žárovky je cca 20 tisíc spínacích cyklů. Doba životnosti je oproti běžné žárovce 10× delší.
Častým rozsvěcením se životnost levnějších LED žárovek může zkrátit. Zase hodně záleží na elektronice uvnitř žárovky a náběhovým proudem do série svítících diod v žárovce. Kromě životnosti výrobci u LED žárovek se běžně uvádí i počet spínacích cyklů.

anonym

ano

LED diody rozhodně ano, mohou se rozsvěcet a zhášet klidně tisíckrát sa sekundu (ostatně na tom principu také fungují tzv ztmívatelné diody, jen rychle blikají a díky tomu se zdá že svítí méně) … to bohužel ostatní elektronika v žárovkách selhává mnohem mnohem dříve než diody samotné.

Dochy

ano

Pokud Ti jde opravdu o diody a ne kompletní světelné zdroje na 230 pak ano. Klasické LED diody opravdu vydrží spoustu sepnutí a také neuvěřitelně dlouhou dobu svitu. Často se používají i jako zdroj záření pro vysílání informací, kde jsou buď ve spínaném režimu (typicky LED v IR ovladačích) nebo v nějaké modulaci, kde se mění jejich výkon třeba v rozsahu 10–100% (mám pocit že se používá v LASER-LED pro přenosy informací po optických vláknech). U klasických zařízení kde jsou použity jako kontrolky jsem snad ještě nezažil že by chcípla LED z jiného důvodu než mech. poškození, nebo kvůli poruše jiného prvku v zařízení a následného zničení LED.
Jednou jsme řešili úbytek výkonu podsvětlení modrého LCD, už jsme počítali s reklamací a pak jsme zjistili, že po změně typu osvětlovacích LED u nás nikdo nezkontroloval parametry a LED byly buzeny proudem několikrát vyšším než byl katalogový maximální.

Petr1491

jiná odpověď

Určitě, osobně jsem ještě neviděl „prasklou“ LEDku :)

Rokio

zjentek: Obrázek standardní LED diody jsem na webu Pixabay.com nenašel.