Spartaboy

Je pravda, že když si v obchodě nevezmu účet, tak prodejce může šidit stát, i když už je účet vytištěn?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano, i u EET je možné platbu zrušit a pokud zákazník nebude mít žádnou účtenku v ruce, nikdo nedokáže zda daná platba byla stornována vrácena či ne.

Ovšem také je pravda, že pokud z dané provozovny odejde na finančák 30 plateb k zaregistrování během hodiny a večer 20 z nich bude storovaných, mohl by si toho na finančáku teoreticky někdo všimnou a nechat provést kontrolu…

Další odpovědi
anonym

Ano je to možné a to jednoduše proto, že pokladna nemusí do systému EET ten doklad odeslat HNED, měla by, ale nemusí. Existuje speciální výjimka pro případy výpadku internetu například a mnozí ji využívají doslova systematicky. Takové účtenky co ještě nebyly odeslány do EET poznáte podle toho, že na nich NENÍ vytištěn kód FIK … místo něj tam najdete mnohem větší změť znaků PKP (zjednodušený elektronický podpis poplatníka), který FIK dočasně nahrazuje.

Vtip je v tom, že pokud dostanete jen účtenku s tímto PKP a bez FIK a zahodíte ji … podnikatel vůbec nemusí danou platbu odeslat do EET protože o ní v té chvíli už neexistuje žádný doklad, vy ho už nemáte protože jste ho zahodil, FÚ ho nemá protože to do EET ještě neodešlo, ta platba prostě neexistuje a je vlastně evidována jen ve frontě dané pokladny která by ji měla odeslat se zpožděním – ale díky nějaké úpravě jejího systému to neudělá, snadné.

Takže ano, jde to. Pokud ale zahodíte účtenku na které kód FIK byl, pak to možné není. Taková už v systému EET nahlášena je.

callmehelf

Vzhledem k tomu, že je zaveden systém EET nemělo by to být možné. Avšak nedávno se stalo, že někdy systém dokázal ošidit, ale přišlo se na to celkem rychle.

elkon

Podle mě to nelze, jakmile se účtenka tiskne, v té chvíli již obsahuje unikátní kódy (BKP a FIK), které vychází z komunikace pokladny s registrem Finanční správy. Pokud si ji zákazník nevezme, už je to pak jedno. A pro upřesnění, zde je popis jak to funguje.https://www­.fastcentrik.cz/blog/ja­ke-udaje-musi-obsahovat-uctenka

anonym

Ještě dodám, že pokud jste platili platební kartou, google pay či podobnou elektronickou cestou, pak opět není možné takovou platbu finančnímu úřadu zatajit, týká se to pouze plateb které proběhly v hotovosti.