Kepler

Je pravda, že když satelit (starším názvem trabant) nebo kosmická loď na oběžné dráze zabrzdí, tak poletí rychleji?

Zabrzděním myslím použití předních trysek proti směru letu a rychlost je vztažena k zemskému povrchu.

https://pixaba­y.com/en/graf­fiti-berlin-wall-wall-trabi-745071/

Odpovědi
Edison

Tak spadne. To se učí už na základce.

autacek

Poletí rychleji, ale dolů.

mzm

No, podle mě záleží na druhu oběžné dráhy. Třeba taková geostacionární družice (nebo možná libovolná, která letí po kružnici) přibrzdí, tak se oběžná dráha změní na eliptickou a v periheliu (nejblíž zemi/tělesu, které obíhá) poletí rychleji, jak na původní oběžné dráze před zabržděním. V aféliu (opak perihélia), zase přibrzdí na „přibržděnou“ rychlost.
Pokud přibrzdí moc a perihelium se dostane do atmosféry (nebo níž), tak má družice trochu existenční problém, nic méně asi poletí rychle. :)

Kepler

mzm: v podstatě asi máš pravdu, ale v případě obíhání Země se mluví o perigeu a apogeu. Tvoje výrazy se používají pro dráhu kolem Slunce. To je ale detail.

Kepler

Edison: nespadne, pokud neklesne pod 1. kosmickou rychlost. To se taky učí na základce.

Edison

Spadne. Rychlost je právě taková, aby satelit držel na oběžné dráze. Při vyšší by odletěl do kosmu, při nižší spadne. Je to rovnovážný stav gravitace – hmotnosti tělesa a rychlosti. Jinak řečeno odstředivá rychlost a gravitace musej být v rovnováze. Satelity nemohou obíhat jakoukoli rychlostí, ale musej právě tou správnou. Jinak to nefunguje.

Edison

Jak si myslíš, že satelity měněj výšku? Když potřebujou níž, stačí zpomalit, když výš, tak zrychlit.

Kepler

Zdá se, že o tom moc nevíš, sorry. Samozřejmě vím, jak satelity mění výšku. Tvoje odpověď byla špatná – satelit, který zabrzdí, nemusí spadnout.