Boy 13

Je pravda, ze clovek se nauci jazyk az v cizi zemi?

Dam priklad, jsem uplnej zacatecnik v nemcine a ted bych jel pracovat na 3 roky do Nemecka, kde bych byl jenom sam a slysel bych 24 hodin jenom nemcinu…donutilo by mi to se naucit fakt dobre mluvit?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, potvrzuji. Moje tetka kdysi emigrovala právě do Německa a za půl roku se už domluvila. Ovšem svého přízvuku se nezbavila ani po 50ti letech. Jistá teoretická příprava doma ale nikdy není na škodu.

Další odpovědi
Edison

Určitě ano… Já se jazyky neučil nikdy. Jak jsem nastoupil do současného zaměstnání, po měsíci mi řekli: „Pojedeš do Švajcu. Ty prej umíš německy…“ No, něco naposlouchanýho z dávného mládí jsem měl, ale nikdy jsem nemluvil. Nejblbější bylo, že mě poslali do Jury, kde se nemluví německy, ale francouzsky… Blbci… No… ale začal jsem jezdit a musel mluvit. S nějakými lehkými základy jde o měsíc, s nějakou tou školou, aspoň začátečnickým kurzem tak týden, dva… Rozmluvil jsem se německy, anglicky, rusky, polsky, pochopím něco italsky (mimochodem… v Itálii ani taxikáři nežbletnou jinak, než italsky. To samý nafrnění frantíci.). Slovenčinu nepočítám…

ivzez

Není to tak úplně pravda.
Já jsem se naučila německy tady a v cizině mi pak
stačilo pár (dva/tři) dnů, abych mluvila „jako doma“.
Snadno jsem „chytala“ i hovorový jazyk, dokonce i nářečí.
Ale potvrzuji zkušenost Keplerovy tety → správný přízvuk
jsem nechytla nikdy (to bych tam musela být od mala).

Delší pobyt v Německu Vás přiměje mluvit a domluvit
se ve všech životních situacích. Otázkou je, jak dobře.
Pokud nemáte školní základy, bude záležet na tom, do jaké
oblasti (lokálně i profesně) se dostanete.

Může se stát, že dobře zvládnete některé nářečí (Němci jich
mají přes 100), ale bez znalosti Hochdeutsch (spisovné němčiny)
se nemusíte domluvit s Němci z jiných oblastí.

Já bych poradila zkusit se ještě tady dostat aspoň na úroveň A2.

Arne1

Chce to mít nějaký základ, pak velmi pomůže i třebas týdenní dovolená (ovšem bez českého prostředí). Samozřejmě se tak nedostaneš na úroveň pro státnice, ale pro běžný život je to velký přínos

Klaproth

Nemusí to tak být. Byl jsem kdysi pracovně 4 týdny v Německu a zdokonalil jsem se v polštině a pochytil pár slov z turečtiny. Německy mluvil pouze pan vedoucí a s ním jsem nepřišel do styku.

dubraro

V podstatě ano. Nejlépe se naučíš to, co musíš pravidelně dělat.

nyjono

Jasně, že jo.