samicek333

Je pravda, že člověk dýchá vždy jen jednou nosní dírkou?

Dobrý den, na jedněch stránkách jsem se dočetla, že člověk dýchá vždy jen jednou nosní dírkou a každých přibližně patnáct minut je střídá. Je to pravda? Mně přijde, že dýchám oběma najednou.

Nejlepší odpověď
marci1

Ano. Mám to při cvičení jógy vyzkoušené. Lépe se cítím, pokud dýchám levou nosní dírkou. Ve zdroji je i tabulka, jaký vliv na tělo má dýchání levou a pravou nosní dírkou.
„Jógíni už dávno díky zvýšenému vnímání sama sebe zjistili to, co dnes vědci popisují jako dechový nosní cyklus. Lidé (a jiní živočiši také) v pravidelném cyklu mění dýchání mezi jednou a druhou nosní dírkou v periodách, které trvají od několika minut až do několika hodin. Toto pokračuje dokonce i v průběhu spánku. Ve svých zkoumáních jogíni porovnávali účinky mezi dýcháním na obou stranách, a když se zapojí obě dírky současně. Jedním z důvodů, proč se po ukončené šavásaně (relaxační pozice mrtvoly) má obracet na pravý bok, je to, že v tomto případě se uvolňuje dýchání levou dírkou, které má také relaxační účinek.
Podle dávných jógových učení je levá dírka propojená s idou – energetickým kanálem neboli nádí, který vede podél páteře a působí chladivě, regeneračně a představuje ženský princip. Má jistou podobnost s principem jin podle tradiční čínské medicíny. Pravá nosní dírka je spojena s pingalou – doplňkovým nádí, která je ohřívající, energizující a maskulinní a přibližné odpovídá principu jang. Pokračující vědecké výzkumy podporují zjištění, že dýchání skrz jednotlivé dírky má odlišné účinky na lidské tělo.“ ♥

Více informací na: http://www.ce­lostnimedicina­.cz/stres-5-cast-joga-pro-uvolneni-stresu.htm#ix­zz3U5QWO1Fn

Další odpovědi
dědapetr

Nevím jak kdo ale já oběma.

anonym

Přijde ti to správně,já taky dýchám oběma,druhou si nezacpávám a jogu nedělám,

rigormortis

Jedna je jinak průchodná než druhá…je to kvůli zachycení pachů, pro některé pachy je lepší rychlejší proud vzduchu kolem recptorů, pro jiné je vhodný pomalejší.
Lidské tělo to vyřešilo vždy mírným omezením proudu vzduchu vždy v jedné nosní dírce, kterou během dne střídá.

Pepa25

Ne, zdravý člověk dýchá normálně oběma, jen jednou nosní dírkou se má pouze smrkat.
Doplňuji:
marci1: ano, v pránájáma józe se zacpává při dýchání jedna dírka, ale to není normální fyziologické dýchání …