annas

Je pravda, že čínská zeď je nezbytečnější stavbou na světě, protože nezabránila vniknutí cizích vojsk na čínské území?

Nevíte proč?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Píše se že její stavba byla velmi chatrná

Třebaže samotná hradba nebyla přístupná pro civilisty, vojáky zde bylo třeba nějak zásobovat. Při stavbě a údržbě zdi docházelo proto k budování dalších komunikací. Stavba zdi bezprostředně přispívala k rozvoji obchodu, mj. i proto, že karavany postupující souběžně s ní mohly díky ní v divokých, nepřehledných pohraničních oblastech snáze udržovat směr.

Při velkých útocích stepních národů sice Velká čínská zeď nedokázala poskytnout ochranu, šlo ji překonat nebo objet, nicméně útočníkům pořádně překážela. Mongolské roje se ve skutečnosti pohybovaly značně pomalu (cca 20 km za den), koně museli odpočívat a pást se, za vlastním úderným šikem také směřovalo mnoho pomocných jednotek, „trénu“. Pokud hradba odklonila postupující kolonu tak, že nájezdníci se dostali třeba do oblastí, kde pro jejich zvířata scházela tráva, mohlo to zmařit útok i bez použití dalších vojenských prostředků.

Střelnými zbraněmi byla Velká čínská zeď vybavena až poměrně pozdě, zhruba v 15. stol. V 16. století byli Číňané ohromeni děly, které měly portugalské lodě přijíždějící obchodovat do přístavu Macao. Portugalští experti byli proto pozváni, aby tato děla instalovali i na Čínskou zeď

Zdroj: http://science­world.cz/clovek/vel­ka-cinska-zed-myty-a-skutecnost-6042

Další odpovědi
led

Čínsky múr mal viac úloh.
Vojenský – obrana proti útočníkom zlyhal v prípade Mongolov.

  • rýchly presun vojsk proti vzburám využíval sa až do 19.storočia

Politický a ekonomický – sa udržal dlho, mal zabrániť prieniku novým myšlienkam do Činy , úniku pracovných síl a obchodu z Číny,…

vagra

Říká se,že kde nestačí zbraně, nastupují peníze.
To platilo i ve středověku.
Mongolští agenti dokázali na některých místech zdi přesvědčit při tajných jednáních místní velitele, aby v příhodný okamžik buď otevřeli mohutná vrata, anebo oslabili posádku.
Argumentem byly měšce plné peněz.
Důležitou roli sehrál i fakt, že zeď měla svůj začátek i konec, takže bylo možné ji na západním konci obejít a na východním obeplout po Žlutém moři.

Zdroj: tisk-Planeta země