mandat

Je pravda, že československé území zabrané v roce 1938 po válce zůstalo Polsku?

Nejlepší odpověď
annas

Chcete opravdu zajít až do historie. např. článek Odcizené země Koruny české. Mezi tyto země patří i Slezsko.
http://mariate­rez.sweb.cz/i045­.html

Slezsko bylo v 10. stol. součástí českého státu, ale koncem téhož staletí se stalo součástí Polska.. Závislost na Koruně České obnovil postupně Jan Lucemburský, který připojil také většinu knížectví v Dolním Slezsku a připojení celého Slezska dokončil Karel IV. Ke ztrátě většiny Slezska došlo za vlády Marie Terezie, kdy je dobyl pruský král Fridrich a připojil k Prusko, což bylo uznáno následnou mírovou smlouvou z roku 1742 a potvrzeno po dalších válkách i mírovými smlouvami z let 1745 a 1763

Po 1. svět. válce došlo úpravám hranic Pruska, resp. Německa, Polska a Československa mírovými smlouvami. Po 2. svět. válce byla pruská část Slezska připojena k Polsku, Prusko jako stát zaniklo a nové hranice byly potvrzena polsko-německou mírovou smlouvou.

Právní nároky na Slezsko proti uzavřeným mírovým smlouvám uplatnit nelze, morální nárok na vrácení násilím odtržených území trvá. Uplatnit by jej pravděpodobně bylo možné pouze v případě, že by obyvatelé Slezska sami chtěli připojení k českému státu. Ale Poláci vždy považovali Slezsko za oddělenou část Polska a hnutí za jeho znovupřipojení k českému státu je nepravděpodobné.

Československo-polský spor o Těšínsko s konečnou platností ukončila Smlouva mezi Československou republikou a Polskou lidovou republikou o konečném vytyčení státních hranic, podepsaná ve Varšavě 13. června 1958. Tato smlouva byla 17. října 1958 ratifikována Národním shromážděním Republiky československé, a to ústavním zákonem č. 62/1958 Sb. o konečném vytyčení státních hranic s Polskou lidovou republikou. Platnosti smlouva nabyla 14. února 1959.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­koslovensko-polsk%C3%BD_spo­r_o_T%C4%9B%C5%A1%C3%AD­nsko

Kladsko tvoří samostatný problém, země nebyla nikdy součástí Polska, ale součástí Království Českého se zvláštním postavením. Ale od jeho připojení k Prusku spolu se Slezskem sdílí jeho osudy a lze o něm říci totéž, co o Slezsku.

http://mariate­rez.sweb.cz/i045­.html

Česko-polská státní hranice kopíruje českou část bývalé československo-polské státní hranice, o kterou se v minulosti vedly spory, které v české části vyústily v roce 1919 v krátké vojenské střetnutí a v roce 1938 ve vojenskou hrozbou vynucené odstoupení části československého území Polsku.

Posunutím hranic Polska na západ na linii Odra-Nisa vznikly další československo-polské územní spory v oblasti Ratiboře, Hlubčic a zejména Kladska. Územní spory ukončila až mezistátní dohoda z roku 1958.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­ko-polsk%C3%A1_hranice

Další odpovědi
magorvkleci

asi jde o tzv. český koutek u Náchoda (Kudowa Zdrój, původně Chudoba)
jenže tam před rokem 1938 stejně žili hlavně Němci a byl připojen Němci v rámci anexe Sudet a po válce, když se posouvala německo-polská hranice na Odru a Nisu, tak Poláci Němce vysídlili a český koutek zůstal polský

ony kolem česko-polské hranice byly dost surové tahanice až do roku 1958, dokonce byly místy až do osmdesátých let hranice zadrátované (Bartošovice v Orlických horách) a nevraživost přetrvává dodneška, ale územně to zůstalo víceméně na stavu před rokem 1938

ještě se myslím pak s Polskem vyměňovalo území při stavbě silnice Tanvald -Harrachov