Avatar uživatele
Pokročilý

Je pravda, že československé území zabrané v roce 1938 po válce zůstalo Polsku?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Chcete opravdu zajít až do historie. např. článek Odcizené země Koruny české. Mezi tyto země patří i Slezsko.
http://mariaterez.sweb.cz/…

Slezsko bylo v 10. stol. součástí českého státu, ale koncem téhož staletí se stalo součástí Polska.. Závislost na Koruně České obnovil postupně Jan Lucemburský, který připojil také většinu knížectví v Dolním Slezsku a připojení celého Slezska dokončil Karel IV. Ke ztrátě většiny Slezska došlo za vlády Marie Terezie, kdy je dobyl pruský král Fridrich a připojil k Prusko, což bylo uznáno následnou mírovou smlouvou z roku 1742 a potvrzeno po dalších válkách i mírovými smlouvami z let 1745 a 1763

Po 1. svět. válce došlo úpravám hranic Pruska, resp. Německa, Polska a Československa mírovými smlouvami. Po 2. svět. válce byla pruská část Slezska připojena k Polsku, Prusko jako stát zaniklo a nové hranice byly potvrzena polsko-německou mírovou smlouvou.

Právní nároky na Slezsko proti uzavřeným mírovým smlouvám uplatnit nelze, morální nárok na vrácení násilím odtržených území trvá. Uplatnit by jej pravděpodobně bylo možné pouze v případě, že by obyvatelé Slezska sami chtěli připojení k českému státu. Ale Poláci vždy považovali Slezsko za oddělenou část Polska a hnutí za jeho znovupřipojení k českému státu je nepravděpodobné.
---
Československo-polský spor o Těšínsko s konečnou platností ukončila Smlouva mezi Československou republikou a Polskou lidovou republikou o konečném vytyčení státních hranic, podepsaná ve Varšavě 13. června 1958. Tato smlouva byla 17. října 1958 ratifikována Národním shromážděním Republiky československé, a to ústavním zákonem č. 62/1958 Sb. o konečném vytyčení státních hranic s Polskou lidovou republikou. Platnosti smlouva nabyla 14. února 1959.
http://cs.wikipedia.org/…
---

Kladsko tvoří samostatný problém, země nebyla nikdy součástí Polska, ale součástí Království Českého se zvláštním postavením. Ale od jeho připojení k Prusku spolu se Slezskem sdílí jeho osudy a lze o něm říci totéž, co o Slezsku.

http://mariaterez.sweb.cz/…
--
Česko-polská státní hranice kopíruje českou část bývalé československo-polské státní hranice, o kterou se v minulosti vedly spory, které v české části vyústily v roce 1919 v krátké vojenské střetnutí a v roce 1938 ve vojenskou hrozbou vynucené odstoupení části československého území Polsku.

Posunutím hranic Polska na západ na linii Odra-Nisa vznikly další československo-polské územní spory v oblasti Ratiboře, Hlubčic a zejména Kladska. Územní spory ukončila až mezistátní dohoda z roku 1958.

http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

asi jde o tzv. český koutek u Náchoda (Kudowa Zdrój, původně Chudoba)
jenže tam před rokem 1938 stejně žili hlavně Němci a byl připojen Němci v rámci anexe Sudet a po válce, když se posouvala německo-polská hranice na Odru a Nisu, tak Poláci Němce vysídlili a český koutek zůstal polský

ony kolem česko-polské hranice byly dost surové tahanice až do roku 1958, dokonce byly místy až do osmdesátých let hranice zadrátované (Bartošovice v Orlických horách) a nevraživost přetrvává dodneška, ale územně to zůstalo víceméně na stavu před rokem 1938

ještě se myslím pak s Polskem vyměňovalo území při stavbě silnice Tanvald -Harrachov

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.