dust8

Je pravda, že by se slepicím neměly dávaj skořápky vajíček, protože by pak po vysezení vajec mohly rozkolovat vajíčka?

Nebo je to jen tak, že se jim skořápky mohou rozdrobit, ale jen v menším množství?
Když by se dávaly ve větším množství a často, tak to slepice donutí rozklovat snesené vejce?

Nejlepší odpověď
elkon

Skořápky se slepicím dávají od nepaměti kvůli dostatku vápníku k vytvoření skořepiny vejce. Je to určitý koloběh. Skořápky se dávají drcené, přidáním do krmení.

Další odpovědi
Dochy

Skořápky jsme jim běžně dávali, ale sušené (bez tekutých zbytků bílků), nadrobno rozdrcené. Jak píše eksot: Pokud se nějaká slepice začne chovat nezodpovědně, pak ji zodpovědně vyloučit z chovu (jinak se ostatní mohou přidat)

Arne1

Právě naopak. Slepice vápník potřebují. Když ho nedostanou, tak si ho opatří jinak.

EKSOT123

Že by bylo nebezpečné dávat skořápek hodně, je jednak hloupost, a jednak je to tak vzácná komodita, že málokdo má skořápek dostatek, nebo dokonce nadbytek. Vápník z minerálních zdrojů není pro sl. zdaleka tak dobře využitelný a taky ho žerou spíš jen z nouze o skořápky. To pak oklobávají i omítku na zdi a možná právě ta snesená vejce. Ale občas se asi najde nějaká potvora slípka, která se naučí vejce rozklobávat- nejlepší ji zaříznout.
Skořápky, vysušit a podrtit (ne úplně na prach, já drtím asi na 0,5cm kousky, nevím).