zjentek

Je pravda, že blesk udeří vždy do nejvyššího objektu/předmětu v okolí?

Například stojí stavba a okolo ní v dostatečné blízkosti čtyři vzrostlé, o tři metry vyšší stromy, z každé světové strany vždy jeden. Takže blesk by nikdy neměl sjet do této stavby?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Blesk jde především „cestou nejmenšího odporu“. Pokud mu dáš na výběr mezi stromem a dobře uzemněným ocelovým drátem, je jasné drát bude „mít přednost“ za stejných podmínek. Nicméně VÝŠKA svodu hraje významnou roli a pokud by stromy jak píšeš převyšovaly okolní prostředí, jsou na tom s „přitáhnutím blesku“ lépe, než níže situovaná budova (pokud např. není kovová). Rozhodující je právě ten „nejmenší odpor“ ke svodu elektrického náboje. :)

Další odpovědi
Justin1

Neřekl bych, že nikdy. Spíš bych to viděl tak, že bude nějak rozložený elektrický potenciál, podle toho bude nějak rozložená pravděpodobnost mezi stromy, stavbou a případnými jinými objekty a blesk si podle rozložení pravděpodobnosti náhodně vybere, kudy projde.

orwell

Ne, není to pravda. Existují lokality, kde ještě nikdy neuhodilo do vzrostlých stromů ani dalších vysokých objektů. Záleží i na dalších věcech, nejen na výšce předmětů. Je ale pravda, že vysoké objekty jsou z tohoto pohledu více ohrožené, než nízké.

Emefej

Není to pravda.

Kelt

Především se mi nelíbí termín vždy. Slyšel jsem o případu, kdy byla zasažena žena bleskem, která přebíhala přes ulici mezi dvěma paneláky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.