musak

Je poviností platit každý měsíc zálohu na elektřinu?

Potřebuji poradit zda je mojí poviností platit PRE měsíční zálohy na dodávku elektřiny,když to ve smlouvě je formulováno,že má dodavatel právo na zálohu.Dostal jsem se díky zaměstnavatele do finančních potíží když od května 2010 nedal na ÚP doklad o potvrzení zaměstnání a proto mě nemůže pracák vyplácet podporu.Záloha na byt činí 900,–Kč měsíčně a 5× jsem nesehnal tuto částku.Teď mě přišlo,že mě budou odpojovat za týden elektroměr a ještě to budou řešit soudní cestou.Faktůru za minulé období mám beze zbytku uhrazenou.Nejsem znalec práva,ale mám dojem,že právo není povinost.Abych se zeptal právníka na to nemám peníze.Odpověď by byla dobrá pro všechny lidi co odebírají od PRE.Díky za odpověď.Karel

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Obě strany a jejich práva a povinnosti se řídí sepsanou smlouvou. Jinak by se mohl třeba PRE rozhodnout, že např. ve středu nebude energii dodávat. Je to jeho právo? Zajisté je, ale v takovém případě porušuje pravidla smlouvy a musí následovat sankce za její neplnění. To funguje i naopak. Právníka netřeba.

K doplnění:
V každém případě musíš situaci řešit s PRE. Můžete se např. domluvit na splátkovém kalendáři. Obávámse ale, že jsi nechal situaci dojít příliš daleko. Teď po rozhodnutí o odpojení odběrního místa bych ze strany dodavatele přílišnou ochotu neočekával. V každém případě jednej a nenech to spát, jako doposud. Budou určitě argumentovat tvým dlouhodobým nekonáním – času na dohodu byl dostatek.
Jdi do toho, v klidu jim vysvětli situaci. Dneska shánějí každou dušičku, protože jim zákazníci přecházejí jinam, takže by mohli aspoň jedno očičko přimhouřit.