postcd

Je povinností ze zákona nosit při jízdě na motorce kromě přilby nějaké jiné oblečení, ochranné pomůcky?

vím že je potřeba mít spec. oblek, rukavice případně kolenní chrániče, ale jde mi o to co je nutné mít podle „zákona“, pravidel silničního provozu jeslti je to tam stanoveno. děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Zákon určuje pouze přilbu, a pokud nemá oční kryt, tak brýle.

Další odpovědi
gecco

Vysloveně ze zákona je povinná pouze přilba.

lexx

no a povinná přilba platí i na moped stadion, babetta ? na kolo do práce není povinná ale při vjezdu do místních železáren ano, zajímavý paradox

Philip Sudak

Helma schváleného typu a brýle jsou povinné, na základě zákona, na všem, co je vozidlem kategorie L, tj. na motocyklu s postranním vozíkem i bez něj, na skůtru, a na mopedu. Skutečnost, zda vozidlo kategorie L podléhá na základě vnitrostátního práva registraci, či-li nic, není z pohledu positivního práva relevantní. Tedy i na „Stadionu“.

U cyklistů, a osob přepravovaných na jízdních kolech, se nejedná o helmu schválenou jako helma na motocykl, ale o helmu, která vyhovuje normě pro helmu pro cyklisty, bruslaře a lyžaře (tím není řečeno, že by cyklista, či osoba přepravovaná na jízdním kole, nesměly použít helmu schválenou pro vozidla kategorie L).

Absence helmy u cyklisty / osoby přepravované na jízdním kole není, u osoby starší 18-ti let, protiprávní tak dlouho, dokud se tato osoba nestane účastníkem dopravní nehody, v tuto chvíli je absence helmy protiprávní, na základě precedentního práva, a účastníku nehody, který helmu neměl, bude pojišťovna, nebo soud, krátit plnění v řádu několika desítek procent. Jde o porušení objektivní povinnosti, míra zavinění na vzniku nehodového děje není relevantní co do spáchání civilního deliktu.