FlAsh_7

Je povinnost, že se monitor musí nutně vypálit?

Odpovědi
jáára

Ne, klidně ti může odejít invertor nebo něco jiného.

elkon

Není to povinnost, ale vlastnost. Dlouhý statický obraz způsobí poškození displeje.

Dochy

Co přesně si představuješ pod tím pojmem? A u jakého monitoru?
Nevím o nikom, kdo by měl povinnost vypalovat monitory.

CRT zejména monochromatické byly náchylné na vypálení luminoforu. Typicky v bankách (na přepážce) a podobných provozech, kde byla zobrazena stále stejná tabulka ve které se měnila jen nějaká čísla, tak ta tabulka po 5–10 letech tam byla vidět i po vypnutí monitoru. U LCD si myslím, že to moc nehrozí. U OLED, pokud by se dostaly do podobného režimu, asi jo.

Pamatuju ve firmě kolegové provedli změnu podsvícení monochromatického LCD displeje. Nezkontrolovali dopady změny součástek a jejich parametry. Měnily snad z oranžového nebo zeleného na modré nebo bílé podsvícení LED – kus za kus. Pak byli hrozně rozčarováni, že jim podsvícení ztmavlo asi během 3 dní na zlomek původního jasu z jasného, skoro oslňujícího svitu až ńa sotva viditelnou bludičku. Chtěli reklamovat u dodavatele. Pak zjistili, že LED krmí asi 3× větším proudem než byl maximální povolený.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

Co by se mělo na monitoru vypalovat? To se dělalo dřív u elektronkových zařízení a říkalo se tomu zahořování. U polovodičů to není potřeba.

jáára

Ale jo, U panelů s TN matricí nebo AMOLED se může statický obraz po delším čase projevit. Průmyslové automaty, jednoúčelové stroje. Znám to. Ten monitor třeba 10 let zobrazuje totéž, jediné co se mění jsou parametry výroby. Doma to nehrozí.