Avatar uživatele
milejdy

Je povinnost oznámit otci ukončení sudia? Jak dostat dlužnou částku zpět?

Dobrý den, můj syn dostudoval, jeho otec platí pravidelně 1000,-Kč (určeno soudem 3500,-). Je naší povinností oznámit otci ukončení studia?? Co máme udělat,aby jsme dostali dlužnou částku zpět? děkuji Milada

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2058 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Dlužnou částku lze vymáhat pouze soudně. Pokud neoznámíte otci ukončení studia a dál budete pobírat výživné, i když v menší částce, berete ho neoprávněně a může se stát, že soud nařídí přeplacenou částku někdy v budoucnu vrátit. Zdá seto možná divné, ale nelze tyto dvě věci spojovat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zzzlatokopka

Není to povinnost.
Vyživovací povinnost platí i po ukončení studia, platí do doby, než je dítě schopno se samo živit. Existuje ale několik právních výkladů, zaleží na soudu podle kterého rozhodne.

Je problém otce, že se o dítě dostatečně nezajímál, kdyby se zajímal o ukončení studia by věděl.

Doporučuji vám podat návrh k soudu na ukončení výživného. Pokud dostudoval, tak soud výživné většinou zruší, pokud tam tedy není nějaký jiný důvod, pro který by nemohl jít do práce a živit se sám, třeba zdravotní důvod atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

pokiaľ pominú dôvody ku uplatneniu na nárok na výživné, je poberateľova povinnosť povinnému (platcovi) túto skutočnosť oznámiť (ukončenie štúdia, registrácia na úrade práce, prípadne nástup do zamestnania, ...).

dlh na výživnom možno vymáhať iba súdnou cestou. (mimochodom je to trestný čin - ale je toľko variant platenia/neplatenia, že záleží iba na posúdení a rozhodnutí súdu).

;-Q

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy