BenziBen

je povinnost mít hromosvod na rodinném domě, upravuje to nějaký zákon a zohledňuje se to při sjednání pojištění

Doplňuji:
Omlouvám se, zapomněl jsem na otazník

Nejlepší odpověď
anonym

Horší, než opomenutý otazník je ignorace už totožné otázky včetně erudované odpovědi – viz citace + odkaz ve zdroji:

Povinnost instalovat kompletní ochranu před bleskem řeší § 36 odst. (1) písm. a) a odst. (2) vyhl. č. 268/2009 Sb. – vyhlášky o technických požadavcích na stavby, kde se říká:
§ 36 Ochrana před bleskem
(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit:

  1. ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat,

(2) Pro stavby uvedené v odstavci 1 musí být proveden výpočet řízení rizika podle normových hodnot k výběru nejvhodnějších ochranných opatření stavby.

P.S. V pojistné smlouvě logicky hrají tyto technické parametry velice významnou roli s dopadem i na výši pojistného.
(To ti jen špatně fungoval našeptávač a vyhledávací lišta, anebo jsi je záměrně odmítl?)

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mam-si-poridit-bleskosvod

Další odpovědi
Funna

ono je sice hezké co píše dr.axl…ale pokud napíše A, musí dopsat i B…přesně podle odstavce 2 MUSÍ BÝT PROVEDEN VÝPOČET atd…takže po provedení výpočtu dle normy ČSN EN 62305–2, se může stát, že se zjistí že není nutné zřizovat na rodinném domě hromosvod…u školek, nemocnic, památek a pod. to nevyjde ani náhodou, ale u rodinného domu, to může vyjít docela bez problémů…jenže tohle musí spočítat odborník…jsou na to programy a docela složité…mimo jiné, pokud se pak hromosvod zřizuje, tak aby odpovídal všem novým harmonizovaným (celoevropským) normám, je to docela drahá sranda, na rozdíl od dob, kdy tohle ještě neplatilo..chtěli jsme do Evropy, dobře nám tak ☹…jo a hlavně, pokud by vám někdo nabízel AKTIVNÍ hromosvod a tvrdil, že na to má oprávnění a že to skvěle funguje, pošlete ho do někam…tenhle typ hromosvodu u nás není schválený, tj. české normy ho nepodporují…to jen k těm zákonům a normám…jak se pak k takovému případu domu bez hromosvodu staví pojišťovna netuším…ale z vlastní zkušenosti vím, že špatně navržený a provedený hromosvod je větším nebezpečím pro případný požár, nebo úraz než žádný…
Doplňuji:
když to shrnu…Dr.Axl, autacek, ani led nemají pravdu v podstatě…je přesně definované, jestli musíš, nebo nemusíš mít hromosvod…ale TO URČÍ JEN ODBORNÍK (ELEKTRIKÁŘ) VÝPOČTEM…polovičaté odpovědi a dohady laiků, kteří jen něco zkopírují a nevidí do problematiky dál, ti tu správně nezodpoví nikdy
sambo…jasně, že sousedi nemají hromosvod…já ho na svém domě nemám taky a úplně klidně spávám, protože vím, že dřív se hromosvody navrhovali úplně jinak a dneska by podle nových norem neprošli ani náhodou, protože hrozí přeskok bleskového proudu na vnitřní elektroinstalaci (tj. odejdou ti spotřebiče z půlky baráku), nebo třeba na izolaci pod střechou a jejímu zapálení přes oplechování střešního okna, protože je buď málo svodů, nebo nedostatečná odstupová vzdálenost, nebo není přizemněné všechno co má být atd…jenže to co platilo před x lety, když si sousedi stavěli barák není vůbec směrodatné pro dnešní dobu…normy se bohužel mění až moc rychle…a speciálně v té na hromosvod jsou některé věci obráceně, než v té původní…

autacek

Před časem jsem tuto problematiku studoval. Budovy se dle rizika rozdělují do kategorií, spor je o tom, jestli i RD musí být taktéž vybaven zemnící soustavou. Na úřadě tě budou tlačit do toho že ano, hromosvodáři a revizáci též, v té vyhlášce se ale domnívám je to napsáno jinak. Podle staré normy být hromosvod nemusel. Co se týká pojišťovny, tak ta pochopitelně při zohlednění míry rizika přihlédne i k tomuto. Když pak nebudeš mít pravidelné předepsané revize, je to důvod pro krácení poj. plnění.

led

Doplním odpoveď Dr.Axla s uvedením zvyšného textu z ním uvedeného odkazu:
„Z toho vyplývá,že povinnost tady je.Problém je ale v tom,že nikde není specifikováno,co je "stavba pro bydlení“.Tato „díra“ ve vyhlášce,tedy dává možnost výběru,chci nebo nechci,mít dům chráněn hromosvodem (bleskosvodem). Co se týká likvidace případné škodní události,způsobené úderem blesku neznám pojišťovnu,která by případnou náhradu škody,kvůli nefunkčnímu,nebo chybějícímu hromosvodu,provedla v plné výši.
Pokud pojistná smlouva obsahuje i takovou ochranu,potom je povinnost mít takto chráněn objekt zcela jasná."
PS.
Pozor, tento text bol uverejnený v praveku – pred 568 dňami. Skontrolujte si, či nie sú odvtedy zmeny.
Doplňuji:
Pre kľud duše a vlastnú bezpečnosť je lepšie niekedy investovať a urobiť viac než doporučujú normy. Nešťastie príde, kedy ho nakmenej čakáte. Ak to priamo určujú, niet čo riešiť.

mosoj

Potěš tě pán bůh jestli do toho začneš štrachat.

http://jolly007­.blog.cz/1107/hro­mosvod
Doplňuji:
Jenom krátce, všechny nově postavené domy od roku 2009 by ho měli mít.

anonym

nemám žádný hromosvod, a ani nikdo v okolí, kdo má rodinný dům, ráno na procházce se psem jsem se dívala a taky ptala sousedů

Funna

ach jo…jak to ještě napsat jinak??? rodinný dům NEMUSÍ mít hromosvod…pokud to prokáže VÝPOČET RIZIKA dle normy!!…ani ty, co jsou postavené po roce 2009…a udělat pořádně hromosvod podle dnešních norem je hodně složité (dřív tto byla otázka posledního dne, před odevzdáním projektu)…to, že to většina projektantů fláká, protože to tak dělali vždycky jako rychlovku, je druhá stránka věci…vše je v pořádku, dokud do baráku ten blesk nekřápne…a že dá revizák kladnou zprávu na hromosvod…no jasně, protože on nezkoumá, jestli svodový hromosvodní drát je dostatečně daleko od drátu ve vnitřní ekektroinstala­ci…když jsem viděla ten odkaz v mosojově odpovědi, tak jsme se zhrozila…prý namontuju si to sám…se jen dvěma svody a tyčovými zemniči a připojenou anténou…jakmile tam práskne, má v baráku přes anténu bleskový proud a to se bude chlapec divit…pochybuju, že tam má jiskřiště, nebo jiný svodič přepětí…ale co…lidí je jak sr_ček…jen si to montujte všichni sami…

led

v niečom súhlasím, v niečom nesúhlasím
Pre kľud duše a vlastnú bezpečnosť je lepšie niekedy investovať a urobiť viac než doporučujú normy. Nešťastie príde, kedy ho najmenej čakáte. Ak to priamo určujú, niet čo riešiť.
Montáž, údržbu a revíziu robia odborníci, nie aby to robil ktokoľvek, kto udrží v ruke 10mm kľúč. Pripomína mi to ako v jednom baraku boli veľmi spokojní s poistkami a divili sa prečo nemajú elektriku, vyletela inde. Oni totiž mali v poistkovej patrone vrazený klinec miesto aby dal novú patrónu, „a čo veď tá stojí peniaze a klincov mám dosť“.
Kedysi ČSN patrili k najprísnejším na svete, teraz po prispôsobení sa Európskym normám, sa poľavilo aj v bezpečnosti, čo nie je víťazstvo rozumu.

anonym

Jistě, na všechno zapomněl schválně a záměrně, měl to hluboce a do posledního detailu promyšlený, a to jen proto, aby kadý viděl, jak se rozčiluješ, protože je to velmi zábavný, číst tvoje odpovědi, nejdřív buzerování, pak vygooglovaná odpověď (nebo opsaná z předešlých) a pak zas buzerování, zkus aspoň jednou odpovědět jako člověk, prostě svými slovy, bez otravování o tom, co kdo měl udělat a neudělal, ach jooo, že tě to furt baví 😁

Funna

tím se netrap…on je prostě takový…taky mě seřval hned na začátku…to jen tak preventivně, jen abych věděla, kdo to tu šéfuje .-))

anonym

😁, no jistě „Velký šéf“ 😁