kurec

Je potvrzení o studiu veřejná listina nebo úřední dokument?

Odpovědi
dubraro

Potvrzení o studiu je úřední dokument.
Ale třeba vysvědčení už je veřejná listina.
Viz odkaz.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ve%C5%99ej­n%C3%A1_listi­na

Bobek 2

Obecně v některých případech škola může být považována za svého druhu správní orgán.
https://www.ful­soft.cz/33/roz­hodovani-reditele-skoly-a-skolskeho-zarizeni-ve-spravnim-rizeni-uniqueidmRRWSbk196FN­f8-jVUh4Eg8Fp49x­LJwT2FKHDr7QEL77vskSBy­e7_A/

„Úřední dokument“ není jednoznačný právní pojem, nicméně dokumentem potvrzení určitě je (stejně jako je dokumentem jakékoliv potvrzení o čemkoliv, které sepíše a potvrdí kdokoliv z nás), a je-li škola správním orgánem, pak i její dokumenty mohou být v jistém smyslu „úřední dokumenty“. Za „veřejnou listinu“, což už právní pojem je, lze, zjednodušeně a orientačně řečeno, považovat zhruba ty dokumenty, které jsou opatřeny úředním kulatým razítkem, ale to je spíš nezávazná indicie než nutná vlastnost. Tím slovem „veřejný“ se nemyslí, že by každý měl právo tu listinu vidět, ale že má účinky v oblasti veřejného práva (např. správního řádu), nikoliv v oblasti soukromého práva (např. občanského zákoníku). Pokud je potvrzení o studiu podmínkou např. pro získání nějakých státních dávek nebo státem nebo samosprávným celkem nařízených slev, tak už by se jeho povaha mohla veřejné listině blížit. Bude tedy dost na pomezí, úplně přesně zákon ten pojem nevymezuje.