paul1

Je potřebné zvykat si pomalu na život ve větší osamělosti?

Omezení počtu kontaktů na zastavení koronaviru funguje (samozřejmě spolu s ROR). Vypadá to, že značná část zaměstnavatelů bude preferovat práci z domu v nejbližším čase, ale i po skončení epidemie, šetří jim to náklady. Když dojde i v jiných oblastech života k narušení společenských vazeb, mohou nastat u lidí pocity osamělosti a nudy, co nebude mít dobrý vliv na psychiku.
Doplňuji 10.11.: Když jsem si to znovu vše přečetl, tak si myslím, že na konci by asi měl být otazník.

Nejlepší odpověď
Kepler

Jsem optimista a tak si myslím, že pandemie nebude trvat věčně. Proč sundávat gatě, když brod je ještě daleko? S tou osamělostí to snad není tak špatné, nadále můžeme komunikovat s rodinou ve společném bydlení. No a s ostatními lidmi prostřednictvím netu a telefonu. Na všechno se dá zvyknout. Žiju sám a vůbec mi to nevadí, má to dokonce i svoje výhody. Osamělost není žalář, ze kterého nemůžeš uniknout.

Další odpovědi
Gonfaloniér

Samota je naopak velmi dobrá pro psychiku – posiluje ji, alespoň pro ty, co umí být sami. Ti, co nedokáží být sami, jsou podle mě psychycky slabší, nevyzrálejší, nedokáží se koncetrovat, být kreativní a nedokáží být samostatní. Nedokáží ani sami (za sebe) bojovat, prosadit se, k něčemu se odhodlat.
Plno lidi se bojí samoty a ticha. Jsou neradi se svými vlastními myšlenkami (protože je neumí ovládat) a „nicneděláním.“ Bojí se, že když budou sami, budou mít nadmíru myšlenek, které nezastaví a ty povedou k dalším a dalším obavám a stresu.
Samota, klid a meditace jsou dobré pro koncentraci a vnitřní sílu. Ticho je místem pro konstruktivní samotu – hledání řešení, nalézání odpovědí, utřídění myšlenek, dostání nápadů, inspiraci. Ticho, koncentrace, ovládání, to vše je pro mozek dobré, přímo léčivé.

Nic se nemá přehánět, ale samota není zlá. Lidi, kteří se bojí být sami a dělají vše pro to, aby nebyli – aby byli někým nebo něčím (hudbou, TV) nustále obklopeni, nejsou dostatečně psychicky silní a ještě to těžce nesou, když jsou skutečně sami. Takže jo, jim to uškodit může, ale dělají si to sami a ne ona samota. Budou na tom psychicky ještě hůř, protože už teď nesjou psychicky silní a neumí samoty využívat- straní se jí.
Není to jen introvert vs extrover. Každý by měl umět být sám a nebýt přímo závislý na ostatních a neumět být bez neustálého kontaktu. Proto si taky ten kontakt nahrazují, i když v okolí nikdo není – jako ta televize a hudba a neustálé dělání něčeho – jen aby nemuseli být sami s sebou. Kdo nedokáže být sám a v tichu, ten se nedokáže ani pořádně soustředit nebo číst. Ale úplná konstruktivní samota je v tichu a nic nedělání, je jen o přemýšlení – nemyslím teď meditaci, kdy se spíš snažíme utlumit myšlení, ale jen nemeditační samotu a ticho, které se většina podvědomě tolik bojí.

Pepa25

Právě vzhledem k tomu, že dochází k narušení společenských vazeb není práce z domova tak super ani pro zaměstanavatele. Takže jsem optimista: koronakrize ukázala, kde a kdy je práce z domu možná, tedy někde a někdy zůstane, ale zároveň se situace znormalizuje a většina lidí bude chodit normálně do práce a home-office třeba 3 dny v měsíci bude jen další oboustranně výhodný benefit …

aliendrone

Je to spíše o osobním náhledu na věc. V době mobilních a satelitních sítí, kdy jsou běžně dostupná komunikační zařízení o nějaké reálné osamělosti nelze mluvit. Já třeba patřím mezy ty, kteří si SKUTEČNÉ samoty váží a velmi cení. Občas mě přepadají „zpozdilé“ myšlenky, jaké by to asi bylo „všechno vypnout“ a mít klid (utopie pochopitelně). Děláš všude, třeba ve vaně tě vyprudí telefonní hovor, v autě mobilní kancelář (teprve v souvislosti s tím jsem pořádně ocenil vymoženost posilovače řízení + automatu, do té doby tyhle věci byly „pro sraby co nic neumí“) a nedejbože, když se posadíš za stůl do křesla… :(

Pořád jen „cink“, „i-á“ aj. (maily, Whats App, SMS atd.) nebo rovnou vyzvánění hovoru a to VŠUDE, člověk se v klidu pomalu ani nevytento. Přijde ti to jako OSAMĚLOST? ;) :)

Pokud by šlo jen o FYZICKOU samotu, tak jistě, pro ty, kteří tohle výše zmíněné intenzivně neprožívají může být home office změna. Záleží na individuální povaze jedince, jenže podle mne ještě tak daleko nejsme, aby byla fyzická osamělost nevyhnutelná, alespoň pro ty, kteří o fyzický kontak stojí. (Nebudu řešit sex, aj. věci, kde je „spoluúčast“ nezbytná, takové to „elektronické sexování“ je jen ubohou náhražkou skutečného sexu – prozatím.)

Nechci kňourat na tento trend, osobně mi přijde jako jediný možný (s ohledem na zvyšující se nároky na výkonnost a efektivitu), ale možná právě pro tu „fyzickou osamělost“ to spoustu lidí dožene k věcem, ke kterým by se jinak nerozhoupali. Zvednout zadek od TV a někam jít…

Sám asi víš, jak VELKÝ je rozdíl, mezi hraním mariáše na netu (s lidmi a to třeba i s takovými, které reálně fyzicky znáš/se s nimi stýkáš) a přijít do knajpy (do „zamlžené zadní místnosti“ bez přístupu veřejnosti, kde jsou normálně na stole popelníky) a „Jo tak 107 v červenejch? Tak to máš OD ŠUMAVY K TATRÁM!!“ a s gustem proplesknout karty z obou stran nebo vynést kartu tak razantně, až nadskočí půllitry. Tohle ještě žádná elektronika neumí zařídit/zpros­tředkovat (jako spoustu jiných věcí viz výše) a právě díky tomu je možné, že lidé začnou AKTIVNĚ vyhledávat společnost ostatních.

No uznej, že když třeba někde v kanclu/dílně/stav­bě celý den koukáš na ty samé xichty (mnozí ti lezou na nervy, páchne jim z tlamy apod.) nebo tak něco, tak máš „lidí plné zuby“ a RÁD si zapneš prohlanou bednu doma o samotě.
Takhle jsi přirozeným způsobem tlačen k „mezilidské socializaci“, tuhle půjdeš na výstavu, tamhle má koncert hudební kvarteto nebo právě ten mariáš, Prostě věci, které bys jinak „vyškrtnul“ (protože ti za celý den „stačilo lidí až až“, takže to v konečném důsledku NEBUDE tak zlé, myslím. ;) :D :D

Drap

Myslím, že by to bylo předčasné. Netuším kdy, ale vše se časem upraví.

Ametyst

Tahle situace izolování se, nadirigovaná nám shora, bude mezi lidmi navíc vyrábět pocity, že když vyjdou ven, jsou obklopeni nebezpečím a že je opravdu lépe se stranit jiných lidí. Tenhle pocit je samé zažene do izolace, protože budou mít pocit, že mezi lidmi jsou jako obklopeni nepřáteli. Český národ nepotřebuje k rozeštvání mnoho.

Mc Merkurion

… vono jak kde … večer, když mi lišky dávaly dobrou noc, jsme se shodli na tom, že se krom zavřenej krámů (což mně teda už začíná trochu štvát) pro nás nic nezměnilo…

mosoj

Kolik že těch lidí může pracovat z domu? Ti co pracují rukama nejsou lidé? Problém je v tom, že v současné době se společenský kontakt zredukoval na pobývání v hospodách!! Nu a zde souhlasím s dudu. Čím méně hospod tím lépe. Izolace jedince ve společnosti nemůže přinést nic dobrého!! Maximálně této skutečnosti určité vrstvy ve společnosti zneužijí!

elkon

Zastavím se jen u jedné věci. Zaměstnanec nemůže sám rozhodovat, jestli bude pracovat z domova, nebo být na pracovišti. To vždy bude řešit zaměstnavatel.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.