tomas1991

Je potřeba doložit formulář U1/E301 zdravotní pojišťovně po návratu z pracovního pobytu v zahraničí?

Pracoval jsem nějakou dobu v Itálii a byl odhlášený ze zdravotního pojištění v ČR (VZP). Po návratu a opětovném přihlášení chce paní od VZP po mě neustále formulář U1 nebo E301 kvůli pdoložení pojištění v Itálii. Nestačí ji výplatnice, nejí ani smlouva a pořád po mne vyžaduje formulář, který, pokud se nepletu, slouží když chci tady využívat podporu. Formulář mi v Itálii nedali s tím, že mám požádat české úřady, ale ty dávají od toho ruce pryč. Jak to tak vidím, tak tam snad budu muset jet osobně… Nevíte co s tím prosím?

Odpovědi
ivzez

Jaká smlouva? Výplatnice nestačí, zdravotní pojišťovně
je nutné doložit existenci zdravotního pojištění v zahraničí.
Doplňuji:

  • ––––––

… a opravuji:

Na webu VZP jsem našla odpověď na otázku č. 105, podle níž lze existenci
a délku zdravotního pojištění v zahraničí doložit několika způsoby:

  • potvrzením zahraniční pojišťovny, u níž jste byl pojištěn
  • potvrzením zahraničního ÚP (formulářem U1/E301)
  • dokladem o odvádění daní
  • výplatními páskami, z nichž je zřejmý odvod příspěvků

    do místního systému sociálního zabezpečení

Cituji: „Z dokladů vždy musí vyplývat skutečná délka trvání výdělečné
činnosti a tím i podléhání tamním předpisům o sociálním zabezpečení.“

  • –––––

Není možné, že jste nepředložil všechny
výplatní pásky za celou dobu práce v Itálii?

Napadají mne dvě možnosti:

(1)
obrátit se písemně na pojišťovnu, u níž jste byl v době pobytu v Itálii pojištěn,
se žádostí o zaslání potvrzení o existenci a délce pojištění

(2)
požádat italského zaměstnavatele o vystavení dokladu o odvádění daní
a/nebo (pokud Vám chybí některá výplatní páska) o vystavení
duplikátů výplatních pásek.

Předkládáte-li všechny výplatní pásky, jsou-li z výplatních pásek zřejmé odvody
do italského sociálního systému i délka těchto odvodů, a úřednice přesto trvá
na doložení dalšího dokladu, nechte si zavolat jejího nadřízeného.

Argumentovat můžete i tím, co VZP sama na svém webu uvádí:
Otázka č. 105 na webu VZP ► http://www.vzp­.cz/otazky-a-odpovedi/zdravotni-pece-v-zahranici/105/do­lozeni-pojisteni-pri-praci-mimo-cr

  • –––

Pokusím se ještě něco dohledat,
najdu-li, doplním dolů do diskuze.

tomas1991

Děkuji moc za odpověď.
Výplatní pásky jsem paní předal s tím, že na nich má jasně uvedeno odvedené zdravotní pojištění. Odbyla mne s tím, že to nestačí a potřebuje formulář U1/E301. Ten jsem si chtěl vyřídit už v Itálii, ale tam mi ho nevystavili s tím, že s Českou republikou jsou v tomto ohledu problémy a že mám požádat příslušní úřad u nás (Úřad práce) aby o tento formulář zažádali.
A tak jsem se s paní na pojišťovně dohadoval, že výplatnice musí stačit k doložení pojištění a že žádný formulář U1/E301 nepotřebuje. Zajímavostí je, že jiným pojišťovnám stačí smlouva od zaměstnavatele.