Kulpix

Je porušením zákona zasahovat do života volně žijících zvířat a nosit je domů?

Nejlepší odpověď
marci1

"Chov volně žijících živočichů – jinými slovy chov divokých zvířat v zajetí místo například psa, kočky či morčete je velmi problematickou záležitostí. Divoké zvíře, i když je chováno od mláděte v lidských rukou, si stále během svého života udržuje své přirozené (divoké) prvky chování, což může v domácím chovu činit nemalé problémy. Chov takového zvířete není jednoduchý ani z legislativního hlediska.
Chovat doma bez povolení zvíře z volné přírody je možno pouze za předpokladu, není-li:

Zvěří.
Ptákem.
Zvláště chráněným živočichem.
Tažným živočichem.
Nebezpečným zvířetem.
Opuštěným zvířetem.
Zvířetem chráněným úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES úmluva)
Splnit všechny výše uvedené předpoklady pro chov divokého zvířete je velmi problematické, lze to s živočichy především ze skupiny hlodavců nebo bezobratlých. Vzhledem k problematickým prvkům chování a možným zoonózám (tj. nemocem přenosným ze zvířete na člověka a naopak) u každého zvířete chov divokých zvířat v zajetí není doporučován. Výjimkou může být dochování trvale handicapovaného živočicha předaného ze Záchranné stanice, samozřejmě ale se souhlasem orgánu ochrany přírody. Z takového jedince však nikdy nebude domácí mazlíček." 🙂
V některých případech hrozí pokuta až 500 000,– Kč.

Zdroj: http://www.po­moczviratum.cz/cs/489-je-mozne-doma-chovat-volne-zijiciho-zivocicha-napr-dravce-kunu-kavku-rosnicku

Další odpovědi
Lamalam

Ano, v případě chráněných druhů, jejich seznam určuje vyhláška č. 395/1992. Pokud odneseš zvíře z honitby, můžeš se dostat i do konfliktu se zákonem č. 449/2001 Sb.(Zákon o myslivosti).