dust8

Je pomsta brána jako smrtelný hřích zvaný: „Hněv“?

Viz tetka Wiki

Hněv je silná afektivní reakce na překážku, která se staví do cesty při dosahování nějakého cíle nebo brání rozvíjení jednání. Jde o emoci, jejímž původním smyslem bylo připravit jedince na útok. Podle intenzity se rozlišuje rozzlobenost neboli zloba (nejslabší), hněv, zlost a vztek (nejsilnější). Projevy hněvu zpravidla trvají krátce, dlouhodobějším projevem je hostilita (nepřátelství).

Protože hněv je primárně násilnou reakcí, snaží se ho lidé pokud možno brzdit, emočními výjevy (např. zčervenáním, roněním slz, atd.). Při velké zlosti se místo fyzického napadení uchylují spíše k urážkám, výhrůžkám. Projevy hněvu nejčastěji narušují vztahy mezi lidmi. Nakonec mohou vést k izolaci a bolestné osamělosti. I když projevy hněvu mají často svůj důvod, jsou většinou přehnané a nepřiměřené situaci, která je vyvolala. Z hlediska náboženského bývá odsuzován jako hřích, např. katolická nauka jej považuje za jeden ze sedmi hlavních hříchů, byť zároveň zdůrazňuje, že existuje i tzv. spravedlivý (či svatý) hněv, který hříchem není. Vlastnost, s níž člověk snadno podléhá vzteku, označujeme jako prchlivost.

Fyziologickými projevy hněvu jsou některé změny v tělesné činnosti, směřující ke zvýšení fyzické síly organismu – zvyšuje se srdeční tep, stoupá krevní tlak, člověk zčervená. Zlost vyvolávají některé drogy, například alkohol, ale i stimulanty .

Opakem hněvu je mírumilovnost.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hn%C4%9Bv

Nejlepší odpověď
annas

Každý hněv není vždy hříchem. Stane se hříchem tehdy, když někdo touží po pomstě. Pomsta je nespravedlivá,. Je to nadekvátní odplata.

Dotyčný _"postižený" správně touží po spravedlnosti,. To je v pořádku. Hněv dodá jakousi vnitřní sílu, rozvíří emoce, rozum na ně vždy nestačí.

Alež najít správnou hranici, je těžké. . Časo to zčíná ponluvami. Říká se, že brány města zavřeš, ale huby pomlouvačů. Pomluva se šíří ústně poměrně rychle, stejně jako pověst. . Mnoho lidí ji věří, vyhovuje to především těm, kteří druhým třeba závidi, často neumí odpouštět. . Neuvědomují si, že existují tzv. Sokratova síta. Už jsem je několikrát vysvětlovala…

Rovněž se mně líbí tento citát od Petra Havránka

„Nevěřte všemu, co slyšíte nebo vidíte. Vždy jsou tři strany každého příběhu. – váš, jejich a pravda.“

Věřím na karmu a na bumerang. Boží mlýn melou, Vše se vrátí…. Stejně jako laskavost.

Ale slova jsou často jen slova … jsou nelogická a jilstým způsobem i nelegální …

Další odpovědi
Rokio

Hněv není smrtelný hřích. Sedm hlavních hříchů patří mezi hříchy prvotní. Z nich pak může vzejít daleko horší hřích. Z hněvu se může stát například vražda a to už je smrtelný hřích.