Kelt

Je pohádka Ošklivé káčátko založena na pravdivé skutečnosti?

Pohádku o Ošklivém káčátku určitě znáte všichni. Nechci rozebírat, jen jsem se zamyslel nad jedním faktem. To, že kukačka snáší vejce do hnízd jiných ptáků, je pravda. Ale chová se tak i labuť? Když může sedět slepice, kachna a jiní ptáci na vejcích, proč by to nemohla dokázat i labuť. Nebo labuť snese jen jedno vejce a nemůže se o ně starat, proto se spoléhá na jiné? Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
Kepler

Že by se labuť dostala mezi káčátka je samozřejmě fikce, jako ostatně každá pohádka. Zároveň je to taky symbol a poučení. Sám jsem znal jednu (téměř) ošklivou holčičku s brýlemi, později i s rovnátky, samá ruka samá noha, ze které nakonec vyrostla opravdová krasavice.
Labuť snáší i více vajec (kolem 5?) do svého hnízda a normálně na nich sedí. Občas ji zastoupí samec, se kterým žije celoživotně, když si samice hledá potravu.

Další odpovědi
anonym

Pohádka Ošklivé káčátko především vychází z přirozeného prostředí ve vztahu k společnosti. Samozřejmě jsou tam prvky, které si těžko vysvětlujeme, ale význam obsahu je pro čtenáře důležitý, neboť Andersenovy pohádky vždy měly hloubku. Autor tak poukazuje na něco, co není nenapadnutelné, ale k zamyšlení.

isteron

Rozprávka je rozprávka. Nehľadajte v nej skutočnosti.

anonym

isteron: Pohádky naopak často poukazují na společenské neduhy a mají velký význam.

Kelt

Děkuji za odpovědi. Neptal jsem se na význam pohádky, charakteristiku, ale na to, zda labuť snáší vejce do jiných hnízd. Takže jediný Kepler odpověděl na to, co jsem se ptal, proto jsem mu přiřadil palec. Do pole pro otázku mohu napsat jen určitý počet znaků, vysvětlení je třeba napsat dolů.

annas

Domnívám se, že jste měl otázku formulovat jinak, Začít dotazem na „labutí vejce“ a v podotázce doplnit, že navazujete na pohádku. Nějak tak.

Nebo svou otázku, která přímo nesouvisí s pohádkou, jste mohl oddělit.

Je ale pravda, že nejdůležitější by měla být otázka a k ní doplnění s čím souvisí.

anonym

Jo, jen jsem spíš chtěl v kontextu té otázky napsat zamyšlení, který se váže k obsahu. Ale chápu, kdyžtak se omlouvám.