Je pohádka O kohoutkovi a slepičce o korupci?

Nejlepší odpověď
annas

Pohádku O kohoutkovi a slepičce zachytilo několik autorů. – např. Němcová, Erben, bří Grimmové. U kohoutka a slepičky jde o to, že kohoutek, u Grimmů slepička, jsou lakomí a nechtějí se rozdělit. Někdy na to doplatí, někdy to přežijí a poučí se. To byl jistě záměr pohádky.

Proto její význam – klady i zápory..

V životě se vyplatí být obětavý, podělit se s kamarády a pomáhat si navzájem.
Lakomost, hamižnost, lakota (nechávat si všechno pro sebe).
Štědrost a velkorysost (rozdělit se o věci a o jídlo)
Sobeckost (nechat někoho na holičkách)
Být nápomocný a obětavý, pomáhat si navzájem.
Přátelství (mít někoho vedle sebe v dobrém i ve zlém, dělit se o všechno)

Měj rád svého bližního jako sebe samého, pomáhej a hodný buď.

Jenže v dnešní době se tyto činy příliš nehodnotí. Samozřejmě záleží na okolnostech. . Platí – já na bráchu, brácha na mě. Zadarmo ani kuře nehrabe. Kdo nedá, nic nemá …

Nedávno uvedla Damiana současný pohled na pohádku Červená karkulka. Stejně tak v dnešní době by se mohl směnný obchod v této pohádce považovat jistým způlsobem za korupci.

Doplňuji:
První část
http://www.piste-povidky.cz/autorske-dilo/102148

Závěr – vlastní názor.

Další odpovědi
arygnoc

nie.
o trhovom hospodárstve – dopyt tvorí ponuku.

Drap

Ne, tehdy to byl jen směnný obchod.

ponovotny

pokud přijmeš, že je ta pohádka alegorie, nebo bajka, kdy si pod kohoutkem a slepičkou představíš mladý pár, který zdědí parcelu (najdou oříšky) a slepička oběhává stavební povolení, tak se dá říct, že ano ;)

marci1

Spíše se jedná o výměnný obchod. Kdysi si lidé místo koupě také vyměňovali zbraně k lovu, nádoby, šperky, obilí, ulovenou zvěř, kožešiny apod.
Já jsem si třeba kdysi vyměňovala na školních výletech buchty, které mi maminka upekla, za řízky, které měli spolužáci. 🙂

annas

Omlouvám se. Damiana rozebírala Smolíčka. Červenou karkulku někdo jiný. 🙂