johana 56

Je pes v bytě důvodem ke zvýšení nájemného?

Kamarádka bydlí v pronájmu. Podmínkou nájemní smlouvy bylo, že domácí mazlíčci /pes, kočka/ budou tolerováni pouze na základě písemného souhlasu ostatních nájemníků a uhrazení poplatku na MÚ. Obě podmínky při podpisu smlouvy splnila, ověřené podpisy se souhlasem sousedů dokládá majiteli 1× za rok i s potvrzením MÚ o uhrazení poplatku za malou jorkšírku. Nyní po třech letech po ní majitel bytu požaduje navýšení nájemného o 500,– Kč měsíčně z důvodu pobytu psa v bytě, v případě nesouhlasu se zvýšením vyhrožuje ukončením nájemního vztahu.
Může kamarádka se zvýšením nájemného nesouhlasit s odvoláním se na písemné podmínky nájemní smlouvy, aniž by ji majitel smlouvu jednostranně vypověděl?

Děkuji za reakce.

Podmínky nájemní smlouvy se při prodlužování nemění. Úklid společných prostor bytového dmu provádí firma a každý majitel domácího mazlíčka má při uzavření nájemní smlouvy tyto služby navýšeny o 100,– Kč měsíčně.

Nejlepší odpověď
ivzez

Nájemce není povinen přistoupit na návrh majitele.
Majitel není povinen prodloužit smlouvu sjednanou
na dobu určitou, ani uzavřít smlouvu novou.

Nešlo by o výpověď, ale nájemní vztah
by skončil uplynutím sjednané doby.

Chce-li kamarádka v tomto bytě bydlet dál,
bylo by rozumné se s majitelem nějak dohodnout.
(Místo zvýšení o 500 Kč navrhnout méně.)

Další odpovědi
gecco

Neznáme přesné znění nájemní smlouvy – nelze odpovědět…
Pro přesnou radu ať se kamarádka třeba obrátí na právníka – se smlouvou ´v ruce´ – osobně se ale domnívám, že bude stačit přečíst si NOZ, který tuto problematiku řeší.
😉
Ale obecně ano – pronajímatel má právo zvýšit nájemné z důvodu chovu zvířete (např. s poukázáním na vyšší náklady na úklid společných prostor či vyšší míru poškození bytu).
_____________­________________________­__
Pokud je výslovně uvedeno, že podmínky se nemění (tedy ani výše nájemného), musí pranajimatel postupovat při žádosti o zvýšení nájemného podle NOZ ( https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89?text=Najemne ), § 2249 – a podle tohoto § zvíře jako důvod neobstojí…
😉

Kepler

Vše záleží na tom jak je smlouva napsána. Obvykle bývá napsána s platností na jeden rok a pak může být buď prodlužována s dodatkem o platnosti beze změn na další jeden rok, nebo se obsah smlouvy změní. Při plnění podmínek smlouvy nájemkyně nesouhlasit se zvýšením sice může, ale stejně se to promítne při obnovení smlouvy. Kdo chce bít psa, hůl si vždycky najde.

nyjono

Pes může být klidně jen zástupný důvod.
Majitel může smlouvu upravit a nájemce ji může nebo nemusí akceptovat. Nebo může navrhnout kompromis.

cukrar

Mohl bych opsat text od odbornice Ivez, páč naprosto souhlasím.

Jen dodám názor z druhé strany. Pronajímám několik domů. V jednom je 10 bytů, kde jsou 4 rodiny se psy. Žádný z těchto psů nemočí po schodech, nedělá kupičky na dvoře, páč všichni majitelé je mají vysvičené a uklízí kupičky i po druhých. Já ale vidím každou chvílí schody počůrané, na dvorku kupičky.
To je asi po psech od sousedů.
Proč to píšu, páč s tím nemůžu hnout, jen musím paní uklizečce připlácet za úklid po psech.
Všem musím zvýšit nájem, nikoliv za psa, páč to nelze, ale jak píše gecco

Drap

Pokud nejsou nějaké podmínky stanoveny v původní smlouvě, neni to právně obhajitelným důvodem.

johana 56

cukrar:
že se zvířaty v bytech bývají problémy, vidím vem okolí také.
Dnes jsme s kamádkou probíraly vševhny odpovědi, děkuje přispívajícím.
Možná jsem měla s dotazem počkat, aby byl přesnější.
Nájemní smlouvu s danými podmínkami má kamarádka prodlouženu od 12.5.2017 na jeden rok. Požadavek na zvýšení nájemného s pohrůžkou ukončení nájemního vztahu zaslal majitel pouze nájemníkům se zvířaty formou oznámení , ne jako dodatek/úpravu smlouvy 19.5.2017.
Může tedy podmínky měnit kdykoliv? Děkuji

cukrar

je platná nájemní smlouva, s dodatky musí souhlasit obě strany.