martos

je opravdu xp už nanic?

Nejlepší odpověď
jpau

Jde o to… Když to vezmu zcela racionálně, tak xp jsou několik let přežívající mrtvola, kterou MS podporoval jen díky tomu, že to (nedopatřením) používalo víc lidí než mělo (velké prodleva od Vist a dalších nástupců).

Systém jako takový funguje, pravděpodobně bude fungovat dalších sto let. Na druhou stranu již nepodporuje poslední verze věcí, jako je .NET fw, tzn. se ti může klidně stát, že si nenainstaluješ nějaký novější program (to už se vlastně pomalu děje teď). V důsledku to může znamenat, že za pár let na to třeba nenainstaluješ prohlížeč, co by uměl zobrazit stránky podle nějakého novodobého standardu (toto se přesně děje u Win 2k (NT 5), což je evolučně o desetinku horší verze než xp (NT 5.1), btw. obvyklý rozestup bývá o celou verzi).

Bezpečnost je kategorie sama pro sebe, někdo tvrdí že to lze zabezpečit své pomocí a vlastně má tak trochu pravdu, ale vyžaduje to skutečně poměrně široké povědomí o tom, jak ten systém funguje, co může běžet, co ne a stejně to bude hra na kompromis – bezpečnost vs. pohodlí. Nainstalovat si free antivir skutečně nestačí, ono to vlastně nikdy nestačilo.

Takže co, jsou xp už opravdu na nic? Pokud jsi aktivní uživatel, co chodí na web atp. tak z pohledu nějakého provozního zabezpečení vycházejí daleko hůř než cokoli co dnes je a to vč. linuxu. Samozřejmě je tady možnost toto ignorovat a riskovat sv data a soukromí. Z mého pohledu je tedy na nic a to posledních několik let. Podpora aplikací je ve srovnání s Win 7 taky mizerná (blbě se to pozoruje lidem, co používají jen Office 2007 a Firefox) a bude hůř.

Pokud počítač figuruje jako bedna odpojená od světa tak je to asi jedno – tzn. proč to nepoužívat.

Další odpovědi
led

To, že Microsoft skončil s podporou systému Win XP, neznamená, že musí byť zlý. Len musíte zvýšiť spôsob ochrany systému.
Na pc nepripojené na externé zdroje (internet) možno pracovať s rôznymi aplikáciami bez problémov, napríklad kvôli premietaniu filmov nebudem kupovať nový systém, či celý počítač, len aby som bola IN. Na to, teoreticky, stačí aj win 95, pokiaľ zvláda aj nové audio-video kodeky roku 2014.
Prípadne môžem použiť iný operačný systém, ale to je už iná otázka.

Hlada

Proč by měly být nanic? Vy znáte osobně někoho, kdo se setkal nějakými potížemi? Fungují naprosto bezproblémově, jako kdykoli dřív.

anonym

Jakmile nainstaluješ jako já WIN7, tak okamžitě na XP zapomeneš.Jsou fakt super!!!!!!!!

ivzez

Nejsou, používám je normálně dál.

quentos

to Vám nakukal kdo? Já v nich stále pracuju naprosto bez problému.

talka

Souhlas s: quentos, ivzez,Hlada

zjentek

jó je to na prd, ..k ničemu ..skutečně ..a TV jakbysmet

jáára

jo, je to hroznej " system"

putující

Pro XP už nejsou nové aktualizace a bez aktualizací na internet jaksi nelez. Win7 taky bude pomalu končit, ale nějaký čásek nám ještě vydrží.