horke-kakao

Je opravdu SSD diskové pole lepší?

Ahoj, asi takhle. Potřebuju koupit notes. Mám celkem jednoduché požadavky, potřebuju to nejen na kancelářské práce, ale i na (plynulý) střih videa, pro práci se zvukem. Nejsem hráč. Už mi kluci ajťáci několikrát vysvětlovali, že nezáleží na tom, kolik mám giga ramky (jestli 4 nebo 6, prý skoro nepoznám), ale že si mám hlavně vybrat ten, který má SSD disk. Problém je v tom že na tom PC chci mít hodně místa aspoň 500 GB, abych si nemusela hned teď kupovat externí disk (kterej si stejně časem koupím ale místa není nikdy dost). No a bohužel mi to nachází počítače který jsou od 25 do 40 tisíc. Jenomže já potřebuju cenu lidovější maximálně do 20ti tisíc. Jakmile tam hodím to SSD pole tak mě to automaticky hodí do vyšší cenové kategorie :( Zatímco kdyby si vybrala hybridní disk tak bych mohla mít úplně všechno, co chci a bylo by to o 10 tisíc levnější. Řekněte mi prosím vás opravdu to při práci poznám ?! Můj současnej 7 let starej zmetek nic takovýho nemá, má jen 2 GB ramky a cpu nějakej intel core duo, ale už nezvládá vůbec nic. Chtěla bych prostě notes na rychlou plynulou práci, kdy mám otevřených třeba 15 úloh zaráz a nespadne mi systém… Vážně už nevím podle jakých kritérií to mám vybírat. Co byste mi poradili ?!

Odpovědi
Hamon

Na starším PC je výhoda SSD vidět nejlíp, krásně oživne. Ale páni ajťáci tě trochu mystifikovali. Záleží na tom, co děláš, v jaké aplikaci. Pokud si aplikace natáhne data do paměťi a potom s nimi pracuje v paměti, upřednostnil bych paměť. Jestliže si data průběžně ukládá a načítá z disku, volil bych SSD.

Víš co bych asi udělal s omezeným rozpočtem? Koupil notebook s dostatečně velkým diskem. A hned, jak bych se finančně vzpamatoval, bych koupil SSD a rámeček na 2,5" HDD. HDD z notebooku bych dal do rámečku, SSD do notebooku a máš obojí – notebook s SSD i externí disk. A časem můžeš i dokoupit paměť.

Je potřeba si uvědomit, že ani notebook není blackbox a můžeš si ho skoro libovolně postupně dovybavovat.

anonym

Existují i notebooky s dvěma HDD. Koupit ho v základu a posléze jeden z disků nahradit SSD diskem. Nicméně, u novýho stroje, pokud tam máš alespoň i7 a nějakou RAM a disk na 7200ot, to skoro nepoznáš. Je to taková drahá móda pro geeky, který si neuvědomujou kratší životnost těch disků.

Hamon

Yanek1: jak ti rychlost procesoru kapacita paměti zrychlý čtení nebo zápis na disk? Zjisti si, prosím, parametry čtení/zápisu disků plotnových a SSD a propustnost SATA.

arygnoc

pokiaľ pracujete s videom a strihom (zvuk, video), je ssd výhoda (a nepodceňujte ani tú ram).

pokiaľ vás to živí, na cenu by som až tak nepozeral.
pokiaľ to je iba koníček, tiež by som na cenu až tak nepozeral (veď zasa nejaký ten rôčik vydrží, kým z neho bude zasa „starej zmetek“).

len tak mimochodom:
už v momente, keď si kupujete výpočtovú techniku, je beznádejne zastaralá.
ja toho svojho zmetka starého milujem, zatiaľ to zvláda.

ale – už sa mu to asi kráti, no mám obavy, že nejaké čestné miesto mu ostane.