Angi-Shy

Je operace změny pohlaví (ze ženy na muže) v České republice zdarma?

Tedy odstraneni prsou a vytvoreni penisu. Slysela jsem, ze v CR je to zdarma, ale nechce se mi tomu verit. V Googlu asi hledam spatne, protoze jsem odpoved nenasla. Pokud to zdarma neni, kolik to cca stoji?

ElonMusk: mluvila jsem o operaci vytvoření penisu, to neni sekundární znak. O chromozomy tu nejde, testosteron udělá své

Pepa25
Hledala jsem trochu odbornější článek než povídání o někom kdo si tím prošel, ale něco málo jsem vyčetla, díky :)

Tomu, kdo tu dřív psal, proč bych to dělala, než se komentář smazal:
asi proto, že se necítím být ženou? Trochu pochopení a méně homofobie by se hodilo ♥

Nejlepší odpověď
ElonMusk

Odkdy změna sekundárních pohlavních znaků zapřičiňuje změnu pohlaví? To se chirurgickou operací snad daji změnit chromozomy v těle?

EDIT: OK, některé publikace genitálie za sekundární znak považují (protože není směroplatný pro určení pohlaví), ale máte pravdu, že řada publikací ne.

K Vašemu dotazu: V otázce píšete o změně pohlaví, v textu otázky „o operaci vytvoření penisu“. Tak se rozhodněte, co vlastně chcete.
To, co máte mezi nohama, pohlaví neurčuje. Víte kolik lidí přišlo vinou boje ve válce/kvůli autonehodě/nemoci o spodek těla, včetně genitálií? A kvůli tomu přišli i o pohlaví? To těžko. Tudíž genitálie nejsou určující. Co se týče hormonální léčby – to, že do sebe silou rvete testosteron, z vás muže neudělá. Tělo se brání, a chce prosadit estrogen – proto je u transgender lidí nutné brát hormony po zbytek života. To, že transgender lidi silou tlačí hormony proti vůli vlastního těla vede k tomu, že 80 % transgender lidí zvažuje sebevraždu (viz např. The Irish Times – „Study finds almost 80% of transgender people have considered suicide. 44 per cent have engaged in some form of self-harm.“ https://www.i­rishtimes.com/new­s/health/study-finds-almost-80-of-transgender-people-have-considered-suicide-1.1613871 ). A na transkách jsou vždy vidět ty lícní kosti a ramena.

Změna genitálií, zobání hormonů a plastické operace Vám pohlaví nezmění. Vaše chromozomy zůstanou stejné. Vaše tělo nadále bude odmítat testosteron a bude vám špatně. Nikdy jako druhé pohlaví ani vypadat nebudete, bude to znát. Pohlaví je určeno chromozomy – pokud najdete na ulici useknutý prst, lze z tkáně zjistit, zda patřil ženě či muži. Genitálie ani hormony k tomu nepotřebujete.

Co se týče operace změny pohlaví – ta v dnešní době není možná. Známý z lékařské fakulty mi to vysvětloval polopatisticky tak, že sice umíme změnit mužský chromozom na ženský a vice versa, umíme to však pouze postupně po jednom. Ostatní buňky následně tuto změněnou buňku přestanou vyživovat, resp. ji zabijí. Teoreticky lze přeměnit všechny chromozomy v těle z XX na XY a obráceně, ale nemáme na to technologii. Jinými slovy, zkuste to příště, až lékařská věda postoupí dál.

Jinak souhlas s Pepa25 – stačí googlit, například si otevřít Wikipedii: „Lidské pohlaví je určeno přísně pomocí genů na pohlavních chromozomech. V diploidní (tělní) buňce člověka jsou pohlavní chromozomy dva, zdravá žena má dva chromozomy X („XX“), zdravý muž má jeden X a jeden chromozom Y („XY“). Z pozorování chromozomálních aberací (XXY, X0) je zřejmé, že přítomnost (resp. nepřítomnost) chromozomu Y rozhoduje o tom, zda se vyvine muž (resp. žena). Konkrétně je za to zodpovědný gen SRY sídlící na chromozomu Y, který způsobuje vývoj Sertoliho buněk v primitivních mužských pohlavních orgánech.“ (blíže viz Aktuální genetika- Pohlaví a genetika. Ústav biologie a lékařské genetiky 1.LF UK a VFN, 2005–2006).

JINÝMI SLOVY: Pokud podstoupíte hormonální léčbu, máte dle lékařských studií 44 % pravděpodobnost sebepoškozování, 80 % pravděpodobnost myšlenek na sebevraždu, a navíc podle názoru Ústavu biologie a lékařské genetiky 1.LF UK a VFN, a celosvětově uznávané lékařské vědy, u vás přesto NEDOJDE ke změně pohlaví.

Zdroj: 1. třída ZŠ – Geny člověka

Další odpovědi
Pepa25

Cca 10 sekund googlení a už titulek mluví za vše: „Změna pohlaví je drahá a bolí, říká Lenka, která se narodila jako Tomáš“

Zdroj: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/zmena-pohlavi-je-draha-a-boli-rika-lenka-ktera-se-narodila-jako-tomas-108897