vivatisCZ

Je on možná už v budoucnosti?

Zdravím, četl jsem si článek o čase, ale nebudu zdržovat a půjdu k věci. Páč nevím jestli jsem to pochopil správně. Je tam napsáno :,,…Když budete oba stát na místě a nebudete se vůči sobě pohybovat, vaše hodiny budou tikat stejně a budete tedy sdílet stejný časoprostorový řez vašeho „teď“ (bochník rozříznete kolmo). Pokud se ovšem mimozemšťan rozeběhne směrem od naší planety, vaše hodiny už nebudou tikat stejnou rychlostí, protože pohyb zpomaluje běh času. Pokud se nebudou shodovat vaše hodiny, nebudou se shodovat ani vaše řezy „teď“. Mimozemšťanovy…''

Mám to chápat tak, že když se bavím s kamarádem tak on ten rozhovor už dávno zažil a je třeba o hodinu do předu. Jako, že já si s ním povídám, ale on už je třeba dávno doma?

Celý článek zde: (ano, našel jsem ho tady :) )
http://nevsedni-svet.cz/rozbijeme-vasi-predstavu-o-casu-existuji-minulost-pritomnost-a-budoucnost-soucasne-skonci-nekdy-cas/

Odpovědi
arygnoc

nie, nie, nie.

VŽDY musíte uvažovať k nejakému pevnému bodu (i v čase), inak sa vaše úvahy úplne domotajú.

čokoľvek pozorujete (i nehybného) z vášho hľadiska vnímate minulosť pozorovaného.

z hľadiska pozorovaného prijímate od neho správy/pozorovania VŽDY v budúcnosti.

zjednodušene:

z vášho hľadiska vždy vidíte/vnímate mimulosť.
(voči vám) pozorovaný vie, že správu dostanete až v (jeho) budúcnosti.

;-Q

jstastny

Tomu se říká teorie relativity. Teoreticky to funguje, ale při běžných rychlostech je rozdíl opravdu zanedbatelný, v řádu nanosekund. Aby byl efekt pozorovatelný, musel by se mimozemšťan pohybovat rychlostí blížící se rychlosti světla, což je 300 000 km/s. Pokud bys stál na místě a tvůj kamarád by se pohyboval takovou rychlostí, jeho hodinky by tikaly pomaleji. Až byste se zase setkali, byli byste oba ve stejném čase, ale kamarádovy hodinky by šly třeba o hodinu pozdě a on by byl o hodinu mladší než předtím. Hovor ale oba zažíváte právě teď.