Mirdas

Je nutné si měnit občanský průkaz ?

Zda někomu vyprší deset let od posledního vystavení občanského průkazu a je mu již přes osmdesát, musí si jej opět vyměnit, nebo platnost prodloužit na neurčito, nebo existuje jiná varianta ?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Dle mého názoru prodloužit nelze a platnost je na dokladu vyznačena datem.
Důvod? Dříve se do hadrového průkazu (OP babiček a dědečků) dalo razítko, že OP je prodloužen a basta. Na kartičku se však nic psát nedá.

Další odpovědi
cochee

V současnosti je nutná výměna. Má teta pracovala v domě s pečovatelskou službou a vím, že babičkám a dědečkům kolem těch občanek lítala, když se nachýlil čas výměny. Prodlužovat se již dnes nedá, vždy se mění. Bohužel.

Lamalam

U starých občanek existovala možnost prodloužení na neurčito. Zda se to dělá i u současných OP, netuším. Na úřadě ti to jistě rádi vysvětlí.

Pepa25

Existuje výjimka, ale jen pro OP, kde už platnost bez omezení je vyznačena:

Pro občany narozené před 1. 1. 1936 platí výjimka – všechny vzory občanských průkazů, ve kterých mají vyznačenou dobu platnosti „bez omezení“ nebo „platnost prodloužena bez omezení“, zůstávají nadále platné.

Nyní už prodlužovat platnost nelze …

Zdroj: http://www.mvcr­.cz/clanek/ra­dy-a-sluzby-dokumenty-platne-typy-obcanskych-prukazu.aspx