TheFailManCz

Je nutné se připojit na dešťovou kanalizaci v případě novostavby a v případě, že to obec nabízí?

Obec nám v rámci zasíťování pozemku nabízí přípojku k dešťové kanalizaci, ovšem my bychom raději vybudovali nádrž na dešťovou vodu. Rádi bychom tedy ušetřili nemalou částku za přípojku k dešťové kanalizaci a vůbec ji nebudovali.
Existuje tedy nějaká právní úprava, která by nařizovala stavebníkovi se k takovému druhu kanalizace připojit i v případě, že má v úmyslu budování nádrže na dešťovou vodu?
Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Není to nutné. Naopak zákon vodní zákon (254/2001 Sb.) říká, že je „stavebník povinen zabezpečit omezení odtoku povrchových vod vzniklých dopadem atmosférických srážek na tyto stavby (dále jen „srážková voda“) akumulací a následným využitím, popřípadě vsakováním na pozemku, výparem, anebo, není-li žádný z těchto způsobů omezení odtoku srážkových vod možný nebo dostatečný, jejich zadržováním a řízeným odváděním nebo kombinací těchto způsobů.“
Praxi neznám, ale předpokládám, že bude potřeba jen dokázat, že nádrže jsou dostatečně dimenzované, abyste při každém větším dešti nepouštěl přebytky do normální kanalizace …

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-254#cast1-hlava2-dil1

Další odpovědi
Drap

Pokud máš nádrže, tak do přípojky kanalizace na dešťovou vodu připojíš přepad z nádrží a vodu z volných ploch/příjezdová cesta, dvůr a podobně" Tak velké nádrže, aby stačily zachytit všechnu dešťovou vodu určitě mít nebudeš. Pokud je ta možnost, tak by se dešťová voda v žádném případě neměla míchat s odpadní domovní vodou.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

TheFailManCz

“Tak velké nádrže, aby stačily zachytit všechnu dešťovou vodu určitě mít nebudeš. Pokud je ta možnost, tak by se dešťová voda v žádném případě neměla míchat s odpadní domovní vodou.”
Nedá se přepad z nádrží řešit nějakou formou trativodu a následným vsakováním do pozemku?
Snažím se tomu vyhnout hlavně z toho důvodu, že vybudování přípojky na dešťovou kanalizaci je v mém případě finančně nejnáročnější položka ze všech přípojek a jsem přesvědčen o tom, že v mém případě nemá takový význam. Jde jen o to, jestli je připojení na tuto kanalizaci na mém uvážení, nebo jestli jsem ze zákona povinen.