Barbarka

Je nutné mazat kojence opalovacim kremem i ve stinu pod pergolou?

Miminka do pul roku se nemaji mazat opalovacimi krémy, ale co je bezpecnejsi, mazat ci nemazat? Ja se mazani snazim vyhýbat, ale je dostacujici mit dite ve stinu pod drevenou pergolou, v pripade, ze na nej slunce opravdu nesviti? V kočárku přece taky neni treba mazat nebo je (kdyz se zakryje)? Dekuji za odpovedi a zkusenosti.

Odpovědi
marci1

Dítě bych opalovacím krémem nemazala, oblékla bych jej do dlouhých rukávů a nohavic z lehkých prodyšných nebo speciálních UV materiálů. 🙂

"Děti do 1 roku mají ještě velmi citlivou pokožku, která obsahuje méně pigmentu a proti slunečním paprskům je vlastně úplně bezbranná. Do 6. měsíce ovšem není vhodné děti mazat opalovacím krémem, jejich ochranu před sluncem bychom měli zajistit tak, že zůstanou ve stínu a budou oblečené do dlouhých rukávů a nohavic z lehkých prodyšných nebo speciálních UV materiálů.

Od půlroku je pak možné použít speciální dětské opalovací krémy, ale ani tak by neměly být slunci vystaveny. „Dětem bychom měli vždy pořizovat opalovací přípravky pro ně určené. Obsahují jiné spektrum ochranných filtrů, nepoužívají se u nich chemické filtry, ale převážně či pouze minerální. Každý přípravek by měl mít uvedeno, pro jak staré děti je určen. Prevence u dětí je velmi důležitá, protože se ukazuje, že čím více se poškodí kůže slunečním zářením v dětství, tím větší je riziko vzniku kožních nádorů v dospělosti,“ říká primářka Ivana Krajsová.

Více na: https://www.ma­minka.cz/clanek/de­ti-a-opalovani-pokozku-deti-od-pulroku-byste-meli-chranit-vzdy-faktorem-50#part=3