ShadyPony

Je nutné jíst v těhotenství maso?

Jsem dlouholetá vegetariánka, ale ta otázka s těhotenstvím mě trápí už moc dlouho.. Maso je mi opravdu (doslova) odporné, proto bych ho v nejlepším případě nechtěla jíst ani kvůli dítěti, ale kamarádka mi řekla, že je důležité pro vývoj mozku plodu. Jsem na pochybách. Poradíte mi?
Předem děkuji za všechny odpovědi.

Odpovědi
Nuk nuk

Řekněme, že není úplně bezpodmínečně nutné, abyste v těhotenství jedla maso. Pro zdraví vývoj dítěte jsou ale potřeba určité látky v takovém množstí, aby bylo dostatek pro miminko ale i pro Vás. Některé z těchto látek se vyskytují v mase v takovém množství, že je pro jejich přísun ideální. Patří sem zejména železo, vápník, fosfor a některé druhy bílkovin. Většina z nich je nahraditelná i z rostlinné stravy, ale chce to lépe promyslet, zjistit si, co Vám, jakožto vegetariánce, může chybět, ve kterých druzích ovoce, zeleniny, obilovin a luštěnin (obvykle se právě luštěninami doporučuje dodávat bílkoviny) najdete těchto látek nejvíce a jimi pak ve větší míře nahrazovat maso. Pokud neodmítáte mléčné výrobky a vejce, pak máte napůl vyhráno. Jste-li ale veganka, pak to bude trochu těžší. Buď budete muset na čas ustoupit alespoň s tím mlékem a vejci, nebo opravdu důsledně dodávat látky rostlinnou stravou nebo v nejhorším případě uměle nějakými tabletkami.

marci1

Asi to není úplně nutné, ale myslím si, že alespoň ryba tak 1–2× týdně by byla pro dítě vhodná. Podrobněji ve zdroji. 🙂

Zdroj: http://mojebe­tynka.maminka­.cz/clanek/ne­jite-maso-tak-upravte-v-tehotenstvi-jidelnicek

ivzez

Jde-li Vám o zdraví Vaše i dítěte, neřešte
podobné otázky s kamarádkami ani v internetu.
Řešte je zásadně s ošetřujícím lékařem.

Moje dcera byla také vegetarián. Když plánovala rodinu, našla si lékařku,
která vegetariánství neodsuzovala. Lékařka dceru přijala s výhradou, že
jakmile by něco nebylo úplně v pořádku, musela by dcera začít jíst alespoň
rybí, případně i občas drůbeží maso.

[Ale pokud vím, moc snadno se takoví lékaři nenajdou…]

Katka94

Zadny clovek nepotrebuje k zivotu nebo zdravi maso. Spis naopak. Dnes uz je vedecky dokazano, ze zivocisne bilkoviny cloveku v mnohem skodi.
Je dulezite, abyste si akorat zaridila kompletni rostlinne bilkoviny, ktere ziskate kombinovanim obilnin a lustenin, coz neni tezke (uz treba chleba s burakovym maslem nebo lupinky se sojovym mlekem vam daji vsechny potrebne aminokyseliny, kvuli kterym bilkoviny prijimame).
Doporucuju shlednout serii prednasek „zivot v cele sve krase“ od W. Veitha na youtube.

Lamalam

Katka94 > nějaký odkaz na vědeckou studii o škodlivosti živočišných bílkovin by nebyl? Nebo jenom tak plácáš moudra vyčtená na internetu?