Kelt

Je notová osnova tak, jak ji známe, používána na celém světě?

Notová osnova složená z pěti linek a čtyř mezer a podle klíče a předznamenání umožňuje zapsat a zahrát libovolnou skladbu a nezáleží, zda je hudebník z Izraele, Japonska nebo Portugalska. Jenomže nejmenší interval je půl tónu. V čínské nebo indické hudbě jsou ale kratší intervaly, čtvrttóny. Jak se toto zapisuje? Ví to někdo a můžete uvést odkaz? Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Jiný zápis hudby, než do notové osnovy, neznám. Sahá snad až do antiky. Na nástrojích, kde je tón už předem vytvořen (piáno, akordeon), se dají zahrát pouze půltóny a k tomu slouží v zápisu posuvky jako křížek a béčko. U nástrojů, kde se tón tvoří (dechové, strunné) čtvrttóny zahrát lze, ale nikde jsem nenašel, jaká jsou k tomu znaménka. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mikroton%C3%A1ln%­C3%AD_hudba

Emefej

Používají se mikrointervalové posuvky – půlkřížky, třičtvrt křížky, půlbéčka a třičtvrtbéčka.

Zdroj: https://zcrzc­r.wordpress.com/2011/12­/20/914675-mezi-klavesami-klaviru-nejsou-lvi-ii/