zvonisek

Je normální, když se vás dítě ptá cca od 2,5 roku věku na smrt?

Známému se dcera ptá každý den, co se stane když umře, jestli umřou všichni nastejno, jestli budou pořád spolu, … nyní je jí 6 a stále pokládá takové otázky. Přemýšlí do hloubky nad věcmi, které normální člověk neřeší. V tomto věku mě to nikdy nezajímalo filozofovat jsem začala později.

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že otázka souvisí s tím, že se dítě setkal se smrtí něko blízkého člověka nebo i zvířete. Známí ji možná neřekli, co smrt znamená, takže jí to vrtá v hlavě.

Totiž dítě ještě nechápe zpravidala trvalost smrti, t, i když mu dotyčný chybí. Nemělo by se dítěti např. říkat, že odešel na dalekou cestu … to je matoucí, protože dítě se může ptát, kdy se vrátí atd.

Je vždy třeba říct dítěti pravdu, i když jednoduše, aby to dítě pochopilo.

Stejně brát dítě na pohřeb? I to odborníci řeší – vzít je s sebou, vysvětlit, co pohřeb znamená – poslední rozloučení s někým blízkým. . Nebo nebrat s sebou – opět vysvětlit proč.

Další odpovědi
anonym

samozřejmě, děti jsou velmi zvědavé a od utlého věku se ptají na cokoliv… někdy to trochu překvapí, ale opravdu není na místě ho kvůli tomu hned posílat do léčebny nebo zkoumat zda je „normální“ a to záměrně dávám do významných uvozovek, to by byla dost přemrštěná reakce.

Kelt

Dítě nerozlišuje hodnoty, ptá se na to, co ho zajímá. A se smrtí se určitě setkala. Když ne u lidí, tak zvířata, příroda, hmyz a dá si to do souvislosti a začne se takto ptát.

ivzez

Dcera se ptá známého, nikoliv známému
(otázka by měla být srozumitelná).

Vašemu známému se může zdát, že se dcera ptá už dlouho,
ale podle mne se na tyto věci neptá od 2,5 let.

zjentek

Jací jsme se odvíjí především od toho, kde stojíme, co posloucháme, prostě čemu čelíme. Možná to dítě tráví příliš mnoho času s dědečky, babičkami… Možná ho i hlídají, tráví s nimi většinu dne, naslouchá jim, VNÍMÁ JE… Je to jedna z možností. (;

anonym

lidé mají v takových chvílích tendenci dětem lhát … namlouvat jin měco o nebíčku a podobně, jenže čím víc jim lžete tím víc se vás budou ptát protože jim to nebude dávat smysl (ony lži často při bližším zkoumání moc nedávají smysl), dceři jsem tedy na tuto otázku odpověděl podle pravdy. Že po smrti bude cítit přesně to co cítila ty miliony let před svým narozením, přibližně nic … ale ta krátká chvíle mezi tím, je její život a tím víc by si ho měla vážit. Kupodivu ji to dávalo smysl hned na poprvé a neměla potřebu to dál zkoumat 🙂

anonym

a teď si vemte opačný scénář, kdy bych ji nakecal něco o duši v kotli satanovu nebo s harfou na obláčku, co by to s ní udělalo. No zná to z několika pohádek, třeba Anděl páně, ale najednou ji tam spousta věcí nesedí a ptá se dál a dál až ji nakonec řeknete „neptej se tomu musíš prostě slepě věřit a hotovo“ … a uděláte dítěte jen ovci která se přestane raději ptát.