Avatar uživatele
Pokročilý

Je normální, když se vás dítě ptá cca od 2,5 roku na smrt?

Známému se dcera ptá každý den, co se stane když umře, jestli umřou všichni nastejno, jestli budou pořád spolu, ... nyní je jí 6 a stále pokládá takové otázky. Přemýšlí do hloubky nad věcmi, které normální člověk neresi.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím si, že otázka souvisí s tím, že se dítě setkal se smrtí něko blízkého člověka nebo i zvířete. Známí ji možná neřekli, co smrt znamená, takže jí to vrtá v hlavě.

Totiž dítě ještě nechápe zpravidala trvalost smrti, t, i když mu dotyčný chybí. Nemělo by se dítěti např. říkat, že odešel na dalekou cestu ... to je matoucí, protože dítě se může ptát, kdy se vrátí atd.

Je vždy třeba říct dítěti pravdu, i když jednoduše, aby to dítě pochopilo.

Stejně brát dítě na pohřeb? I to odborníci řeší - vzít je s sebou, vysvětlit, co pohřeb znamená - poslední rozloučení s někým blízkým. . Nebo nebrat s sebou - opět vysvětlit proč.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

samozřejmě, děti jsou velmi zvědavé a od utlého věku se ptají na cokoliv... někdy to trochu překvapí, ale opravdu není na místě ho kvůli tomu hned posílat do léčebny nebo zkoumat zda je "normální" a to záměrně dávám do významných uvozovek, to by byla dost přemrštěná reakce.


Avatar uživatele
Zlatý

Dítě nerozlišuje hodnoty, ptá se na to, co ho zajímá. A se smrtí se určitě setkala. Když ne u lidí, tak zvířata, příroda, hmyz a dá si to do souvislosti a začne se takto ptát.


Avatar uživatele
Zlatý

Dcera se ptá známého, nikoliv známému
(otázka by měla být srozumitelná).

Vašemu známému se může zdát, že se dcera ptá už dlouho,
ale podle mne se na tyto věci neptá od 2,5 let.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

lidé mají v takových chvílích tendenci dětem lhát ... namlouvat jin měco o nebíčku a podobně, jenže čím víc jim lžete tím víc se vás budou ptát protože jim to nebude dávat smysl (ony lži často při bližším zkoumání moc nedávají smysl), dceři jsem tedy na tuto otázku odpověděl podle pravdy. Že po smrti bude cítit přesně to co cítila ty miliony let před svým narozením, přibližně nic ... ale ta krátká chvíle mezi tím, je její život a tím víc by si ho měla vážit. Kupodivu ji to dávalo smysl hned na poprvé a neměla potřebu to dál zkoumat :-)

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

a teď si vemte opačný scénář, kdy bych ji nakecal něco o duši v kotli satanovu nebo s harfou na obláčku, co by to s ní udělalo. No zná to z několika pohádek, třeba Anděl páně, ale najednou ji tam spousta věcí nesedí a ptá se dál a dál až ji nakonec řeknete "neptej se tomu musíš prostě slepě věřit a hotovo" ... a uděláte dítěte jen ovci která se přestane raději ptát.

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1347
Zlatý marci1 990
Zlatý quentos 706
Zlatý ivzez 704
Zlatý annas 662
Zlatý iceT 654
Zlatý hanulka11 535
Zlatý led 521
Zlatý zjentek 509
Zlatý panenka 488

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.