_136

Je normální, aby prodávající chtěl za garsonku v původním stavu (35 m²) Kč milion, i když má hodnotu cca 700 000 Kč?

Je normální aby prodávající za garsonku která má 35v původním stavu chtěl 1.000.000kč ikdyž má hodnotu cca 700.000kč?

Nejlepší odpověď
Gonfaloniér

Prodávající si může nastavit cenu, jakou sám chce. Jestli ostatní koupí, to je na nich.
Příjde i na to, co tě vede, že má takovou cenu a ne takovou. Na stanovení ceny většiny věcí jsou tu odhadci a spousta výpočtu, která zohledňují všechny náležitosti, které s tím souvisí (a že jich může být vážně spousta).
Odhadci taky jedou podle určitých řekněme vzorců a faktů, ale výslednou cenu může udat každý odhadce jinou, někdy i dost rozdílnou. Záleží, jak si to všechno propočítá, co vše vezme v potaz a jakou tomu a tomu přičte hodnotu. Mělo by to samozřejmě vyjít, co nejblíže reálně hodotě (potíž je, že nikdo neví jaká je u takových věcí zcela přesná reálná hodnota :)).
Podobně je to s hodnotami podniků, kde je to neuvěřitelně diskutabilní – ta „konečná“ prodejní cena a nakonec je to vždy spíš hlavně o dohodě mezi prodejcem a kupce. Při podnicích se ale musí zohlednit strašně moc věcí.
Při nemovitostech se toho taky zohledňuje víc. Celkový stav (vybavení), velikost, okolí, kvalita a komfrot, původní cena, opravy na nemovitosti, situace na trhu, různá poškození nebo naopak výhody nemovitosti a vlastně každý detail. V potaz se berou i věci jako třeba „pověst“ (v případě podniku tzv. goodwill, což umožní podnik prodat třeba i desetkár dráž). U nemovitostí to může být např. to, že ji vlastnil někdo slavný – tak to samozřejmě podstatně přidá na hodnotě. Nebo okolí a umístění nemovitsoti – zda je klidné, příjemné, strategické, krásný výhled atd.
Zkrátka: zohledňuje se do ceny vážně kdeco.

Další odpovědi
Emefej

Ano.

Schluker

Samozrejme, ze ano. Kupujici cenu muze akceptovat. Pokud se prodavajici nebude nemovitosti moct dlouho zbavit, tak jiste zlevni. O cene krome dispozice a velikosti bytu samozrejme rozhoduje i poloha.

Drap

Co je na tom divného? Každý se snaží prodat za co může.

nyjono

Jasně, že jo.
Je to věc poptávky a nabídky. Pokud je některý kupující ochoten cenu zaplatit, proč by měl prodávající ceni snižovat?

LiboNovy

Je potřeba se na cenu dívat z krátkodobého a dlouhodobého hlediska. Když se byt poprvé objeví v nabídce, bývá cena většinou přestřelená, protože prodávající doufá, že prodá za lepší cenu. Postupem času se cena snižuje a záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují, za kolik se byt nakonec prodá.

Garsonku v Praze nebo Brně koupíte za několik milionů, protože cena za 1m2 může být až 200 000 Kč (zdroj: https://www.mam­byt.cz/byt-na-investici/ceny-bytu-v-praze-stale-nestagnuji/). To je samozřejmě extrém, ale ceny můžou mít velké výkyvy i rámci městských částí u jiných menších měst, protože mají např. lepší pověst, hezčí prostředí, lepší dostupnost do práce apod.

Obecně je ale v ČR problém s byrokracií v oblasti vyřizování povolení ke stavbě. Nové byty se kvůli tomu staví pomalu a v kombinaci s vysokou poptávkou způsobenou levnými hypotékami to žene nahoru i cenu podprůměrných nemovitostí.

Zdroj: https://www.mam­byt.cz/byt-na-investici/ceny-bytu-v-praze-stale-nestagnuji/