Rokio

Je nesvéprávný člověk synonymum pro člověka nebezpečného sobě, nebo okolí?

Pokud ne, jaké vidíte rozdíly mezi nesvéprávným člověk a člověkem, který ohrožuje svými činy sebe, nebo své okolí?

Nejlepší odpověď
annas

O nesvéprávnosti najde v archivu hodně otázek. Zkuste se občas do archivu podívat. Sám jste několikrát odpovídal.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=nesv%C3%A9pr%C3­%A1vnost

Stejně najdete odkaz na Odpovědi přes Google
https://www.go­ogle.cz/search?q=kdo+je+­nesvopr%C3%A1vn%C­3%BD+%C4%8Dlok&i­e=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&d­cr=0&ei=CODRWom­FCYiq8weliYKo­Ag

Mezi nesvéprávnosti a nebezpečnosti není vždy rovnítko. Někdy může nesvéprávný člověk ublížit sobě i druhým, protože si své jednání neuvědomuje.

Záleží na tom, v kterém případě je někdo zbavený svéprávnosti – třeba jen při zacházení s penězi. Nebo byl zbaven svéprávnosti za zneužívání drog, po úrazu, mozku kvůli demenci atd. – ochrana proti zneužití a využití dotyčného. . . Nesvéprávný si neuvědomuje, coto znamená , když je z bavení schopnoti vykonávat právní úkony.

Aby se nestal nesvéprávný člověk nebezpečným, má zpravidla opatrovníka, který přebírá za dotyčného zodpovědnost. .

Další odpovědi
ivzez

Nevéprávný člověk je především nesmyslný obrat,
protože nikdo takový neexistuje.

Tento obrat často používají různí „diskutéři“, hlavně v případě, kdy
chtějí někoho „rádoBySlušně“ urazit (tj. bez použití vulgarismů).

Chtějí tím dát najevo svou nařazenost, ale dávají najevo pouze
svou hloupost, prázdnotu a nedostatek tolerance k jiným názorům.

Možná se ti zdá, že jsem na tvou otázku neodpověděla,
ale když si uvědomíš, že nikdo nemůže být nevéprávný,
zjistíš, že jsem ti ani jinak odpovědět nemohla.

ivzez

Poznámka:

Annas to míní dobře, ale i ona vychází z chybných
obratů „zbavit svéprávnosti“ a nesvéprávnost.

Od 1. ledna 2014 není možné nikoho zbavit svéprávnosti.
Svéprávnost lze pouze omezit → např. právní způsobilost
k některým právním úkonům, a to pouze na dobu určitou.

Nejpozději po třech letech musí být stav dotyčné osoby přezkoumán.

Omezení svéprávnosti přichází v úvahu pouze v případě,
že by si člověk svým jednáním mohl sám způsobit újmu.
Většinou tedy jde o právní a finanční záležitosti.
(Omezení svéprávnosti musí vždy být ve prospěch osoby,
jejíž svéprávnost se omezuje.)

Nebezpečnostje něco úplně jiného, tam lze např. nařídit léčbu.
Omezení svéprávnosti s ní nesouvisí. Většinou.

annas

Děkuji. Vycházela jsem z jednoho případu, který znám, použila jsem starý pojem.

Takže pro příště – drž se ,ševče. svého kopyta.