vintage90

Je německá centrální banka závislá na výkonné moci?

Odpovědi
Drap

Svým způsobem ano, stejně jako každá jiná centrální banka. Oficiálně samozřejmě neni, ale každá vláda má nepřímý vliv na svou centrální banku a tak ať už přímo či nepřímo ovlivňuje její kroky. Bylo by bláhové si myslet, že centrální banky pracují bez politického vlivu.

Anikitos

Není. Dokonce je to myslím první banka (nebo alespoň jedna z prvncíh), která se stala nezávislou na vládě (výkonné moci).

V Evropě jsou myslím všechny CB nezávislé/samos­pravující. Pokud ovšem nebreme v potaz Evropskou CB, pod kterou tak trochu spadají ostatní banky členských zemí EU a musí respektovat některá její nařízení.