Crawdy

Je nelegální, když používám programy stažené přes torrent?

Nejlepší odpověď
ivzez

Souhlasím s Hladou:
Nelegální je používat kradený komerční software
(Kepler se mýlí, není to legánlní ani pro osobní potřebu)
bez ohledu na zdroj (odkud/jak k nim kdo přišel).

Ke každému programu je připojena licence.
Tu je potřeba přečíst, odsouhlasit a řídit se jí.

Další odpovědi
Hlada

Nelegální je používat placené programy bezplatně.
Je lhostejné, jakým způsobem se obejde ochrana, jakou cestou se program dostane k uživateli i k jakému účelu ho používá.
Torrenty, resp. sítě P2P, jsou legální.

Alesh

V podstatě nezáleží na tom, zda si ten SW stáhneš přes Torrent nebo třeba společně s trenýrkami 🙂, podstatné je licencování toho SW, pokud je to freeware, je to zdarma, demo taktéž, další druhy pak už mají nějaké omezení, např. že to můžeš nějakou dobu používat zdarma atd.
Rozhodně není pravda u softwaru, to co tvrdí Kepler, že pro domácí účely můžeš používat jakýkoli SW legálně zdarma. To platí jen u audio a video. Čili pokud si někde stáhneš film a dál ho nesdílíš, je to ok. U torrentů bacha, tam stahuješ a zároveň sdílíš, tudíž bys musel zakázat upload, aby to bylo čistý.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Softwarov%C3%A1_li­cence

autacek

Používat můžeš takové programy, na které máš koupenou licenci, nebo které licenci nepotřebují.

Nevím proč tě tu někteří uvádějí v omyl, ale abys mohl přes torrent stahovat, tak musíš současně sdílet = co stahuješ, to i sdílíš, zbytek si dovoď sám.

Kepler

Pokud je používáš jen pro svou potřebu a dál nešíříš, je to v pořádku. Ale třeba firmy mohou používat jen oficiální a placené verze programů.

Kepler

ivzez: ani když se jedná o freeware?

ivzez

Freeware je samozřejmě v pořádku, některé
„free“ programy je dokonce dovoleno dále
šířit. I u freeware je ale potřeba se seznámit
s licencí a řídit se jí.

Ale myslím si, že v otázce nebyly míněny
freewarové programy → ty je možné stahovat
s „oficiálních“ ověřených zdrojů…