Altair-AC

Je nějaký zásadní rozdíl mezi mentální retardací a demencí?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, demence je nemoc, kterou lze alespoň částečně léčit. Mentální retardace je trvalé snížení inteligence v důsledku organického poškození mozku. Retardaci tedy nelze léčit, protože nejde o nemoc, ale trvalý fyziologický stav.

Další odpovědi
Kepler

Nejhrubší dělení by bylo, že retardace je vrozená, demence získaná. Mentální retardace se týká zpomalení, opoždění, redukce a defektu duševního a osobnostního vývoje. Demence vzniká následně po normálním vývoji v důsledku nevratných degenerativních změn v mozku, například v důsledku stáří nebo dlouhodobé účasti v alkoholové první lize. To co kdysi uměl, to už pozbyl.