mandat

Je nějaký významný rozdíl ve způsobu získávání titulů před a za jménem?

Nejlepší odpověď
annas

Když vyustudujete vysokou školu, můžete získat za tříelté studium – Bc., za pětileté je jich mnohem víc podle toho, kterou vysokou školu ukončíte.

Tituly jsou akademické, akademicko-vědecké a vědecko-pedagogické.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=782

1. Zkratky akademických titulů – podle druhu vysoké školy a délky studia – např. Bc, Mgr. Ing., MUDr. atd. – píší se před jménem
.
2. Zkratky akademicko-vědeckých titulů
Tyto tituly se udělují absolventům doktorských studijních programů (postgraduálního studia), kteří složili státní doktorskou zkoušku a obhájili disertační práci.
Ph.D. , Th.D

Vysokoškolský zákon již neuvádí akademicko-vědecké tituly udělované v minulosti:
CSc. (kandidát věd)
DrSc. (doktor věd)
Dr. (doktor) – titul udělovaný krátce po roce 1990, který byl později nahrazen titulem Ph.D.

3. Zkratky vědeckých titulů vysokoškolských pedagogů píšeme před jménem. Jsou to
doc. (docent)
prof. (profesor)

Jak tyto poslední tituly lze získat – viz odkaz
Prof. – Profesor

  • je nejvyšší vědeckopedagogická hodnost. Je jmenován prezidentem republiky. Požadavky na jmenování profesorem jsou poměrně vysoké. Má být uznávaným odborníkem svého oboru, má mít rozsáhlou publikační činnost, a to i v zahraničí.

Doc. – Docent

  • je hodnost nižší než profesor. Je jmenován rektorem. Předpokladem získání docentury je vědecká hodnost (bývalý CSc., nyní PhD.), obhájení habilitační práce, rozsáhlá publikační činnost a činnost vědeckovýzkumná.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-bych-mohl-pred-jmeno-ziskat-tituly-prof-a-doc-berme-v-uvahu-ze-jiz-vyskoskolske-vzdelani-mam

Další odpovědi
Drap

Tituly před jménem jsou tituly akademické a tituly za jménem jsou tituly za vědeckou činnost

Lamalam

Tituly za jménem jsou vědecké hodnosti a moc jich není. Získávají se dlouhodobou vědeckou publikační činností. Některé tituly před jménem, např, Prof. nebo Doc. získáš po splnění určitých kritérii jako vysokoškolský pedagog. Jiné tituly před jménem (Bc., Mgr., Ing.) získáší úspěšným absolovováním příslušné školy.

xxx3

Za jménem se lze setkat také s titulem Dis. = diplomovaný specialista (příp. Dipl.um. = diplomovaný umělec). Tento titul lze získat především na vyšších odborných školách.