samicek333

Je nějaký rozumný důvod pro to, aby zaměstnavatel uvedl ve smlouvě vyšší plat?

Dobrý den, existuje nějaký rozumný důvod pro to, aby zaměstnavatel uvedl ve smlouvě vyšší plat, než by zaměstnanec měl dostávat? Sestra má nabídku brigády na 10,5 hodiny denně za 70,–, ale zaměstnavatel chce do smlouvy napsat 140,–. Jedine vysvětlení, které sestra dostala, bylo, že prý je to pro ně jednodušší a pro ní výhodnější. Už ale nebyli schopni vysvětlit jak. Nás napadlo jedině to, že by půl platu šlo vedoucí do kapsy. Setkal jste se s tím někdo? Nebo radši smlouvu nepodepisovat? (Když sestra požadovala, ať jí smlouvu opraví, aby podepsala to, co je pravda, tak se všemožně vymlouvali, že na to nemají čas.)

Odpovědi
ivzez

Rozumný důvod pro to není, jde o podvod.
Někteří zaměstnavatelé tímto způsobem obcházejí zákoník práce.

V pracovní smlouvě nebo dohodě o pracích konaných mimo pracovní
poměr (DPČ, DPP) sjednají vyšší mzdu nebo odměnu a potom vykazují
nižší počet odpracovaných ho­din.

Poměrně časté to bývá u dohod o pracovní činnosti (DPČ), kdy zaměstnanec může
v průměru odpracovat maximálně 20 hodin týdně (ve skutečnosti odpracuje 40)
a u DPP, kdy zaměstnanec může pro jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce
odpracovat maximálně 300 hodin (ve skutečnosti odopracuje 600).

Nechce-li se sestra podílet na podvodu, měla by si najít jiného zaměstnavatele.