Altair-AC

Je nějaký rozdíl mezi svatou a posvátnou knihou?

Nejlepší odpověď
annas

Uvádím z pohledu křesťanství.
Významy slov svatý a posvátný můžete najít v odkazu.
https://www.nechy­bujte.cz//

Svatá kniha je kniha, která je isnpirovaná bohem, někdy se uvádí, že ji napsal bůh sám.

Svatý je synonynem pro posvátný – obě slova mají původ v latině – ze střlat. sacramentumt v. od lat. tv. od lat. od sacer ‘posvátný, svatý’.

Svatý ´- v církevní a náboženské terminilogii pojmenování obřadů, posvátných předmětů apod. Např. svatá mše, hostie, zpověď přijímání, svatá kniha (bible). atd.

Posvátný – je synonynem pro svatý – ciírkevní . sloužící náboženským účelům, obřadům, úkonům – roucho, obřad, strom, kniha atd.

Takže svatá knihe je např. bible, která je posvátnou pro církevní obřady, náboženskou věrouku, protože obsahuje slovo boží, a je uctívána.

„Je stanovený kánon knih Bible, k lidstvu tak dospěla knihovna posvátných spisů o 72 knihách, ve které Bůh sděluje své zjevení. "
http://farnos­tmostrava.cz/prom­luvy/promluva-bible-kanon-pocet-knih-pisma-svateho/

Přeneseně se může stát posvátnou knihou, exemplář, jehož sí třeba historici váží. Je to kniha stará, která je jakýmsi "klenotem“ mezi knihami. – jde o citové vyjádření.

Další odpovědi
led

Svätá kniha je kniha typu Biblia a Korán, ktoré sa zaoberajú „božími výrokmi, božími prikázaniami a ich prenosom na život človeka“. Text takejto knihy sa považuje za napísaný priamo bohom, božstvom, alebo ním inšpirovaný.
Posvätná kniha je kniha podobného typu ako Svätá kniha, avšak je písaná o bohovi, božstvách, človekom napríklad Evanjelium podľa Lukáša…